Podatnicy planujący działania biznesowe opodatkowane VAT ponoszą często wydatki na nabycie nieruchomości, w której takie działania mają być prowadzone. Jedną z często spotykanych form nabycia jest zakup budynku jeszcze na etapie budowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca dokonuje wpłat zaliczek na poczet zakupu lokalu, które są dokumentowane zaliczkowymi fakturami VAT, wystawionymi przez dewelopera. Ponieważ jednak wykonywanie działalności opodatkowanej VAT na takim „obiekcie” jest odłożone w czasie – do momentu oddania budynku do użytkowania – powstaje pytanie o możliwość odliczania VAT z takich faktur zaliczkowych.
Od 1 stycznia 2022 r. nastąpiły duże zmiany w systemie TAX FREE dla podróżnych i przedsiębiorców. Osoby sprzedające w systemie zwrotu VAT podróżnym wystawiać będą dokumenty TAX FREE w formie elektronicznej. Oznacza to nie tylko skrócenie czasu obsługi, ale także szereg ułatwień m.in. w rozliczeniach transakcji.
Organy skarbowe bardzo często wstrzymują podatnikom zwroty VAT pod zarzutem udziału w tzw. karuzeli podatkowej. Przedsiębiorcy powinni mieć chociażby podstawową wiedzę na ten temat, gdyż w większości przypadków są oni nieświadomymi uczestnikami tego procederu, ze wszystkimi tego negatywnymi konsekwencjami.
Problematyka przedłużenia terminu zwrotu VAT jest „wielowątkowa”, bo pojawiają się tu liczne zawiłości prawne i proceduralne. Chodzi jednak o to, że trzeba je mieć na uwadze, by nie popełnić błędu.
Według danych resortu finansów, 350 przedsiębiorców zarejestrowało się do tej pory w Tax Free. Dzięki temu nadal będą mogli sprzedawać swoje produkty w tym systemie po 1 stycznia 2022 r. czyli po zmianie obsługi dokumentów na formę elektroniczną.
10 sierpnia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra finansów, dotyczące składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego za granicą, a także ich korekt. Na jego podstawie niektóre z tych dokumentów należy składać na dotychczasowych zasadach, tj. niezależnie od zmian, które zaszły w tym zakresie od 1 lipca 2021 r.
Niewątpliwie zagadnienie to dostarcza „dużo emocji”, gdyż dla wielu podatników przedłużenie zwrotu VAT oznacza pewne utrudnienia w funkcjonowaniu. Z drugiej strony – działanie organów podatkowych wiąże się z koniecznością obrony interesów budżetu państwa. Jak zostanie wykazane, w jednych przypadkach rację mają podatnicy, w innych – fiskus.
Ministerstwo Finansów przygotowało nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu. Zmienione rozporządzenie ma związek ze zmianami wprowadzanymi w ramach pakietu VAT e-commerce.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że brytyjska administracja podatkowa potwierdziła, iż Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty VAT.
Ministerstwo finansów poinformowało, że brytyjska administracja podatkowa potwierdziła, iż Wielka Brytania będzie nadal przyznawać zwroty podatku VAT. Dowiedz się więcej.
Nowelizacja ustawy o VAT, a w szczególności wdrażany pakiet VAT e-commerce, pociąga za sobą wiele zmian w innych aktach prawnych. W związku z tym pojawi się nowe rozporządzenie, które ureguluje zwrot VAT od 1 lipca 2021 r. niektórym podmiotom. Sprawdź, co się zmieni.
Wydana z końcem stycznia opinia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przypomina przedsiębiorcom, że mogą dochodzić od organów podatkowych zapłaty odsetek za zwłokę w zwrocie VAT nie tylko, gdy organ przedłuża zwrot celem weryfikacji jego zasadności, ale także, gdy to sam przedsiębiorca skoryguje złożoną już deklarację VAT i w wyniku tego powstanie nadwyżka w podatku od towarów i usług uprawniająca do zwrotu. Mimo złożenia tej korekty oraz jej przyjęcia organ ociąga się ze zwrotem.
Postanowieniem z kwietnia 2020 roku naczelnik urzędu skarbowego przedłużył do 30 września 2020 r. termin zwrotu spółce nadwyżki zapłaconego przez nią VAT. W uzasadnieniu konieczności dłuższego przetrzymania należnych przedsiębiorcy pieniędzy powołał się m.in. na panującą w Polsce pandemię koronawirusa, wpływającą na tok czynności weryfikacyjnych. Postanowienie to uchylił sąd, podnosząc, że organ w żaden sposób nie wyjaśnił, dlaczego i jak COVID wpływa na spowolnienie kontroli podatkowej i czynności sprawdzających w spółce.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip