Sprawdź, czy zwrot VAT trzeba zaksięgować w KPiR jako przychód.
Polecamy też:
Ustawa z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, czyli pakiet SLIM VAT 3 wchodzi w życie od 1 lipca br. Nowelizacja zawiera również przepisy przejściowe nawiązujące do wprowadzanych zmian. Poznaj szczegóły.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak zmieniają się przepisy dotyczące wydawania WIS;
Co się zmienia w przepisach o zwrocie VAT w terminie 15 dni
Jak zmienią się przepisy o ustalaniu dodatkowego zobowiązania podatkowego.
Polecamy szkolenia online:
Slim VAT 3 od 1 lipca 2023 r. – jak przygotować się na zmiany (część I)
Slim VAT 3 od 1 lipca 2023 r. – jak przygotować się na zmiany (część II)
SLIM VAT 3 – zmiany nie tylko w VAT. Poznaj pozostałe zmiany od 1 lipca 2023 r.
1. Zmiany w przepisach dotyczących wydawania WIS
Od 1 lipca 2023 r. weszło w życie wiele zmian w przepisach dotyczących wydawania wiążących informacji stawkowych (dalej nazywanych WIS). Do zmian tych nawiązują przepisy art. 17 ustawy nowelizującej z 26 maja 2023 r.
Z przepisów tych wynika zasada, że nowe zasady stosuje się również do postępowań w sprawie wydania WIS wszczętych i niezakończonych przed 1 lipca 2023 r. Istnieją jednak dwa wyjątki od tej zasady.
Polecamy też:
Poznaj zmiany w przepisach o wydawaniu WIS od 1 lipca 2023 r.
Pierwszy z wyjątków dotyczy uchylonych od 1 lipca 2023 r. przepisów o opłatach za wydanie wniosku o wydanie WIS. Z art. 17 ust. 2 ustawy nowelizującej wynika, że do postępowań w sprawie wydania WIS, wszczętych i niezakończonych przed 1 lipca 2023 r., przepisy te stosuje się nadal. Oznacza to, że wniesione opłaty za wydanie wniosków w takich postępowaniach nie podlegają zwrotowi.
Drugi wyjątek dotyczy stosowania przepisów o prowadzeniu postępowań w sprawie zmiany lub uchylenia WIS, które od 1 lipca 2023 r. zostały istotnie znowelizowane (obecnie uprawnienie do zmiany WIS przysługuje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej lub dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej, zaś uprawnienie do uchylania WIS przysługuje wyłącznie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej; od 1 lipca 2023 r. obowiązuje zasada prowadzenia postępowań w sprawie zmiany lub uchylenia WIS przez dyrektora KIS).
Czytaj więcej o SLIM VAT 3:
Pakiet SLIM VAT 3: Poznaj kolejne zmiany w VAT
SLIM VAT 3 i inne zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.
Pakiet SLIM VAT 3 – zmiany nie tylko w podatku od towarów i usług
Od 1 stycznia 2022 r. Polski ład wprowadził nowe dodatkowe terminy zwrotu VAT. Jakie są obecnie terminy i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zwrot VAT w przyspieszonym terminie?
W sytuacji, gdy kwota podatku naliczonego jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasadniczo bieg terminu, rozpoczyna się z dniem wpływu deklaracji VAT do urzędu skarbowego.
Zobacz też:
Zapraszamy do obejrzenia porady video, w której ekspert Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy, wyjaśni:
Jakie są obecne terminy zwrotu VAT ;
Jakie nowe terminy zwrotu VAT wprowadził Polski Ład;
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z szybszego zwrotu VAT.
Polski Ład podatkowy to przede wszystkim zmiany w podatkach dochodowych. Ale trzeba też pamiętać o wielu zmianach w VAT. I tak od 2022 roku podatnicy mogą skorzystać z nowych terminów zwrotu VAT: 15- i 40-dniowym. Aby jednak podatnik otrzymał zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przyśpieszonym terminie, trzeba spełnić wiele warunków. Skorzystaj z praktycznego zestawienia terminów zwrotu VAT.
Po przeczytaniu tekstu:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.