Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczono informację o możliwości realizowania szybszego zwrotu VAT zadeklarowanego przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej. Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.
Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczono informacje o możliwości realizowania szybszego zwrotu VAT zadeklarowanego przez mikroprzedsiębiorców z branży budowlanej. Skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu.
Jeśli prowadzisz rozliczenia firmy budowlanej będącej mikroprzedsiębiorcą możesz wystąpić w jego imieniu o zwrot VAT w pozaustawowym terminie 15 dni. Warunkiem jest przekazanie ewidencji organom podatkowym w formie pliku JPK_VAT za okres, z którego wynika zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym
W zależności od potrzeb, może zażądać bezpośredniego zwrotu nadwyżki podatku bezpośredniego, przenieść ją do rozliczenia w następnym okresie albo pokryć nią inne zobowiązania. Sprawdź, jak dokonać optymalnego wyboru sposobu rozdysponowania nadwyżki VAT w konkretnej sytuacji.
Zwroty będą realizowane nawet do 15 dni. Jak zapowiedział resort finansów w komunikacie - skrócenie terminu będzie możliwe wyłącznie po zweryfikowaniu prawidłowości zwrotu. Dowiedz się kiedy szybciej dostaniesz zwrot VAT.
Zwrot VAT podróżnym, w ramach tzw. systemu tax free jest możliwy, gdy zostanie zawarta umowa między podmiotem, który ma uprawnienia do dokonywania zwrotu, a sprzedawcą towarów.
Podatnicy nie będą mogli pytać ministra finansów o VAT, nowe zasady zwrotu VAT - to tylko niektóre zmiany, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Sprawdź, jak te regulacje oceniają eksperci.
Projekt nowej ustawy o VAT, z 15 września 2015 r., wprowadza całkowicie odmienną systematykę tego aktu i przewiduje szereg zmian, które będą miały istotny wpływ na działalność niemal każdego podatnika. Nowelizację przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Projektodawcy chcą, aby zmiany weszły w życie wraz z początkiem przyszłego roku. Eksperci z Kancelarii Podatkowej Paczuski Taudul komentują dla nas niektóre z proponowanych zmian.
Przedsiębiorca może zażądać bezpośredniego zwrotu nadwyżki VAT, przenieść ją do rozliczenia w następnym okresie albo pokryć nią inne zobowiązania. Sprawdź, jak dokonać optymalnego wyboru sposobu rozdysponowania nadwyżki VAT w konkretnej sytuacji.
Firma prowadząca pełną księgowość rozpoczęła działalność w styczniu 2013 roku. Przez cały rok 2013 dokonywała zakupów głównie dokumentowanych fakturami VAT: usługi i materiały, przygotowujące do sprzedaży własnej usługi poprzez serwis internetowy. W ciągu całego 2013 roku nie dokonała żadnej własnej sprzedaży. Otrzymała jednocześnie częściowy zwrot VAT z wykazanego w deklaracjach VAT-7. W roku bieżącym, tj. 2014, w pierwszych 3 miesiącach sytuacja była kontynuowana bez zmian w stosunku do roku 2013. W kwietniu rozpoczęto sprzedaż własnej (gotowej) usługi przez serwis internetowy. Sprzedawana usługa może być zwolniona na mocy art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Dokonano sprzedaży kilku takich usług (kilka faktur ze stawką VAT – zw.). Jak powinna postąpić firma w stosunku do rozliczonego VAT deklaracjami VAT-7 za rok 2013, a jak w stosunku do rozliczonego takimi deklaracjami w bieżącym roku? Czy konieczne są korekty (i zwrot) i za jaki okres?
Zażalenie i skarga do sądu administracyjnego to główna broń podatników w walce z nieuzasadnionym opóźnianiem zwrotów VAT. Skorzystanie z tych instrumentów może uchronić przed utratą płynności finansowej.
Organy podatkowe mają prawo weryfikować rozliczenia przedsiębiorcy. Często następuje to w ramach przepisów o kontroli podatkowej albo skarbowej, względnie w ramach toczącego się postępowania podatkowego. W powszechnej opinii podatników przyjęło się, że na postanowienie w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu VAT wydane w toku jednego z tych postępowań, podatnikowi nie przysługuje zażalenie.
Przedsiębiorca, który prowadził sprzedaż w systemie TAX FREE, musi zapewnić kupującym podróżnym możliwość uzyskania zwrotu podatku. Jednym z warunków takiej działalności jest posiadanie kasy fiskalnej.
Podatek od towarów i usług powinien być pobierany tam, gdzie następuje konsumpcja danego dobra. Stąd też przykładowo opodatkowanie eksportu stawką 0% VAT. Przejawem tej samej zasady jest także sprzedaż w systemie TAX FREE dla podróżnych (nazywana także niekiedy eksportem detalicznym). Chociaż sprzedaż dla takich osób opodatkowana jest krajową stawką VAT, to jednak po spełnieniu określonych warunków (związanych przede wszystkim z potwierdzeniem wywozu towarów poza UE) sprzedawca może skorygować swoją sprzedaż dla podróżnego, stosując stawkę 0%. Podróżny natomiast ma prawo do uzyskania zwrotu VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip