Z dniem 1 stycznia 2010 r. zmienione zostały zasady, na jakich podatnicy zagraniczni mogą odzyskiwać zapłacony w Polsce VAT. Zobacz, jakie podmioty są uprawnione do ubiegania się o zwrot podatku. Poznaj przypadki, kiedy podmioty uprawione nie mogą wnioskować o zwrot podatku naliczonego.
Przedsiębiorcy będący podatnikami VAT mają prawo do odliczenia podatku naliczonego, a także mają prawo do zwrotu VAT zapłaconego w innym kraju UE, bez względu na swoją siedzibę. Zwrot podatku przysługuje Ci, jeśli kupione przez spółkę towary lub usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej, a w państwie zakupu istnieje możliwość odliczenia VAT od tego rodzaju wydatku.
Faktury, potwierdzające czynności uznane potem za pozorne, nie mogą być podstawą do odliczenia VAT zapłaconego w cenie towaru lub usługi od podatku należnego ani też na ich podstawie nie można żądać zwrotu różnicy VAT. Tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt: SK 79/06).
Organy podatkowe będą zwracać różnicę VAT podatnikom rozpoczynającym działalność gospodarczą w terminie obowiązującym pozostałych podatników zarejestrowanych jako VAT UE, bez względu na wpłatę kaucji gwarancyjnej, wymaganej polskimi przepisami.
Pytanie: Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (VAT–UE). Jak mam wyliczyć i wykazać kwotę zwrotu bezpośredniego? Proszę o interpretację art. 87 ust. 3 ustawy o VAT. Co oznacza on dla podatnika sprzedającego towary ze stawką 3%? Obrót ogółem wynosi 10.000 zł + VAT, w tym: 7.000 + VAT 3%, 3.000 + VAT 22%. Jaki jest termin zwrotu VAT - jakie muszą być spełnione przesłanki?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip