Ze statystyk ZUS wynika, że COVID-19 nie był główną przyczyną absencji chorobowej. W porównaniu z 2019 r. o 21% wzrosła liczba zaświadczeń wystawionych z powodu depresji.
Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Informacje na ten temat zamieścił na swojej stronie internetowej.
Coraz częściej pracodawcy mają wątpliwości czy muszą kontrolować każdego pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, czy jest to tylko ich uprawnienie. Wątpliwości wynikają z tego, że ZUS rozsyła do nich pisma, w których informuje, że są oni uprawnieni do przeprowadzania kontroli „prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy” pracowników i wysyłania do ZUS raz w miesiącu zestawienia z informacją o przeprowadzonych kontrolach. Sprawdźmy co na to ekspert.
Z tekstu dowiesz się:
Do obowiązków płatnika składek należy m.in. kontrola formalna zaświadczeń lekarskich stanowiących podstawę zwolnienia od pracy. Czy ZUS może zmusić pracodawcę, aby kontrolował swoich pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich?
Aby księgowa zatrudniona w szkole na umowę zlecenie mogła dokonywać przelewów w imieniu placówki, musi mieć upoważnienie do dysponowania środkami pieniężnymi.
Już niedługo to asystent medyczny będzie mógł wystawić zwolnienie lekarskie. Wprowadzenie takiego rozwiązania ma przyczynić się do optymalizacji pracy lekarzy, którzy dzięki wprowadzonej nowelizacji będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom.
1 czerwca br. Prezydent podpisał ustawę, która ma na celu przedłużenie możliwości wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy w dotychczasowej (tj. papierowej) formie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip