Pytanie: Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe dla osoby, która przebywała na zasiłku macierzyńskim do 30. dnia miesiąca (miesiąc ma 31 dni), ale w 31. przebywała na urlopie wypoczynkowym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracuję 15 lat na podstawie umowy na czas nieokreślony. Mój pracodawca chce przenieść cały nasz oddział do innego miasta. Co wtedy mnie czeka? Co mogę zrobić, jeżeli warunki mi nie odpowiadają? Jeżeli nie przyjmę tych warunków, to czy należy mi się odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudnialiśmy rencistę, który wypowiedział nam umowę o pracę. W trakcie wypowiedzenia pracownik zachorował, a czas choroby obejmował okres po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy po rozwiązaniu umowy o pracę? Pracownik w okresie zatrudnienia opłacał składki: rentową, emerytalną, chorobową. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak powinna być przygotowana informacja o dodatkowych warunkach pracy dla pracownika zatrudnionego w sklepie, pracującego od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie, a w sobotę 4 godziny? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica wykorzystała 9 miesięcy urlopu wychowawczego u poprzedniego pracodawcy. Była tam zatrudniona na podstawie umowy na czas określony. Po półrocznym okresie przebywania na zasiłku dla bezrobotnych podjęła zatrudnienie na 1/4 etatu u nowego pracodawcy, u którego pracuje już 2 miesiące i zamierza skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego. Jako matka samotnie wychowująca dziecko w czasie urlopu wychowawczego pobierała dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w kwocie 400 zł. Pobiera również zasiłek rodzinny. Czy zatrudnienie u nowego pracodawcy jest wystarczające, aby skorzystać z dalszej części urlopu wychowawczego i czy będzie przysługiwało prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Nasza firma chce podpisać umowę o pracę z obywatelem Niemiec. Czy należy zgłosić fakt zatrudnienia w swojej firmie obcokrajowca? Jeżeli tak, to gdzie? Czy wystarczy popisać umowę o pracę i zgłosić pracownika do ZUS? Czy musimy wystąpić do urzędu skarbowego o NIP? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy chcielibyśmy na mocy zawartego z pracownikiem porozumienia zmienić wymiar czasu pracy na pełen etat. Czy w związku z zaistniałą sytuacją należy ww. pracownikowi wystawić świadectwo pracy z okresu zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy? Jeśli tak, to co napisać jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę (fizycznie nie nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę)? Jeśli nie, to czy w przyszłości, wystawiając świadectwo pracy ww. pracownikowi, należy rozgraniczyć okres zatrudnienia w wymiarze niepełnym i w wymiarze pełnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest u nas zatrudniony od 6 grudnia 2006 r. na czas nieokreślony. Z dniem 7 lutego 2007 r. został powołany do odbycia czynnej służby wojskowej, z której powrócił 26 października 2007 r. Wymiar roczny urlopu tego pracownika wynosi 20 dni. Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje temu pracownikowi po powrocie z wojska do pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie stanowisko pracy należy wpisać w świadectwie pracy, jeżeli pracownik przez 2 lata pracował na stanowisku pracownik biurowy, a potem przez pół roku na stanowisku sprzedawca? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy czynna służba wojskowa odbyta nie w trakcie stosunku pracy, lecz pomiędzy dwoma odrębnymi okresami zatrudnienia zalicza się do pracowniczego stażu pracy? Czy okres ten jest wliczany do stażu uprawniającego do nagrody jubileuszowej? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: W jakiej wysokości należy dokonać potrącenia z tytułów wykonawczych niealimentacyjnych osobie pobierającej wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej sprawującej tę funkcję na podstawie powołania przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Osoba fizyczna mająca ukończone 18 lat uczęszcza do szkoły zawodowej. Z jakim wynagrodzeniem minimalnym można ją zatrudnić w celu odbywania praktycznej nauki zawodu. Czy dopuszczalne jest zastosowanie wynagrodzenia jak w przypadku pracowników młodocianych? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego żonę i dziecko. Zakład pracy wydał mu legitymację ubezpieczeniową dla członków rodziny, w której oboje (żona i dziecko) są wpisani. Żona podjęła pracę i złożyła u swojego pracodawcy wniosek o wydanie własnej legitymacji ubezpieczeniowej. Czy należy wyrejestrować żonę z ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny? W jakim terminie? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Aktualnie jestem w delegacji zagranicznej na Litwie, wykonuję zadania związane z realizacją remontów. Oddelegowany zostałem 25 września 2007 r., delegacja może potrwać około miesiąca, czyli do 31 października 2007 r. Pracodawca zapewnia mi zakwaterowanie i obiad. Jakie jeszcze świadczenia pieniężne mi przysługują? Czy można wpłynąć na wypłacenie wszystkich świadczeń wynikających z zakwaterowania i samodzielnego wyżywienia? Czy pracodawca ma prawo do narzucenia tych świadczeń pracownikowi w zamian za niewypłaconą dietę? Czy pracownik może odmówić zaproponowanych warunków zakwaterowania i wyżywienia? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy kobieta w ciąży może być na świadczeniu rehabilitacyjnym? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip