Okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą nie ma znaczenia dla oceny zasadności wypowiedzenia umowy o pracę. Jako przyczynę wypowiedzenia należy zatem brać pod uwagę zachowania i czyny pracownika dokonane w okresie roku przed wszczęciem czynności zmierzających do złożenia wypowiedzenia, a nie w ciągu roku wstecz od daty faktycznego złożenia wypowiedzenia. Poznaj szczegóły i wyrok Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy w niedawno wydanym wyroku uznał, że przejście pracownika do innego związku zawodowego powoduje konieczność ponownej konsultacji zamiaru wypowiedzenia z nowym związkiem zawodowym, przed złożeniem wypowiedzenia. Poznaj szczegóły.
Nie można równocześnie domagać się zapłaty odszkodowania za wadliwe rozwiązanie stosunku pracy oraz przywrócenia do pracy. Nie jest to dopuszczalne nawet wtedy, gdy te żądania wynikają z dwóch różnych i wadliwych czynności prawnych pracodawcy, tzn. z wypowiedzenia i wręczonej w jego trakcie dyscyplinarki. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Nowy rok przyniesie zmiany w umowach o pracę. Jakiego rodzaju umowy o pracę zabraknie w nowym Kodeksie pracy? Na jaki okres będzie można zawrzeć umowy na czas określony? Kiedy będzie można wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas określony. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Przyszły rok przyniesie duże zmiany w umowach o pracę. Od 22 lutego 2016 r. wejdą bowiem w życie przepisy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220). Nowelizacja Kodeksu pracy dotyczy umów terminowych, ale nie tylko.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip