Pytanie: Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony na stanowisku kierownika zakładu pracy otrzymał wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy. W wypowiedzeniu zaproponowano mu stanowisko kierownika produkcji. Obniżeniu uległo też wynagrodzenie. Pracownik odmówił przyjęcia zaproponowanych mu warunków i umowa rozwiąże sie z upływem okresu wypowiedzenia. Czy w związku z tym zakład pracy będzie zobowiązany wypłacić mu odprawę pieniężną? Na stanowisko kierownika zakładu nie została zatrudniona inna osoba?
Pytanie: Pracownik telefonicznie w poniedziałek poinformował pracodawcę. że jest chory, i do końca tygodnia przebywać będzie na zwolnieniu. W kolejny poniedziałek zadzwonił do pracodawcy i poinformował go, że otrzymał zwolnienie na okres 30 dni. We wtorek zwolnienie zostało dostarczone pocztą do pracodawcy, ale obejmuje okres nieuwzględniający tygodnia poprzedniego. Do chwili obecnej (10 dni od 1. dnia nieobecności) pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego za 1. tydzień swojej absencji. Proszę o informację, czy pracodawca może zwolnić pracownika przebywającego obecnie na 30-dniowym zwolnieniu lekarskim z powodu niestawienia się i nieusprawiedliwienia nieobecności z 1. tygodnia? Jeżeli tak, to w jaki sposób pracodawca ma poinformować pracownika o wypowiedzeniu umowy i jakie przepisy prawa to regulują.
Pytanie: Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę, wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. W ostatnim dniu wypowiedzenia wystąpił do pracodawcy z prośbą o cofnięcie wypowiedzenia i przywrócenie go do pracy. Jeśli decyzja pracodawcy będzie pozytywna, czy 2 dni na poszukiwanie pracy należy zamienić na urlop wypoczynkowy?
Pytanie: W jaki sposób umowę o pracę pracownicy zatrudnionej obecnie na 1/2 etatu można zmienić na 1/4 etatu? Czy może to się odbyć w drodze porozumienia stron, czy należy wypowiedzieć umowę o pracę, a potem na nowo ją zatrudnić? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Proszę o odpowiedź na pytanie, jaka odprawa z tytułu likwidacji zakładu pracy należy się pracownikowi, który przepracował w zakładzie pracy 8 lat i pół roku, ale z przerwami, tj. pracował: 1,5 roku na czas określony i po 3-miesięcznej przerwie został zatrudniony na czas nieokreślony i do czasu likwidacji zakładu pracy przepracował 7 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma zatrudnia 9 osób. Razem jest 7,75 etatu. Pracownik zatrudniony na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę bez obowiązku świadczenia pracy z powodu reorganizacji biura i likwidacji etatu, po przepracowaniu w naszej firmie około 13 lat. Pracownik ten ma ponad 20 lat stażu. Czy w takim przypadku należy mu się odprawa pieniężna (odszkodowanie) i w jakim wymiarze? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jeden z pracowników był zatrudniony w naszej firmie na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa terminowa) do 30 września 2007 r. Przez niedopatrzenie ze strony działu kadr nie została sporządzona kolejna umowa o pracę. Pracownik bez uzgodnienia z pracodawcą warunków kolejnej umowy 1 października br. stawił się do pracy. Zawarła się więc między stronami umowa na skutek faktycznego dopuszczenia pracownika do pracy. Dnia 29 października br. umowa ta została potwierdzona na piśmie jako umowa na czas określony do 31 grudnia br. Pracownik odmawia jej podpisania, gdyż twierdzi, że skoro nie uzgodniono z nim terminu końcowego tej umowy w momencie przystąpienia przez niego do pracy, to umowa ta zawarła się na czas nieokreślony. Rozwiązanie jest istotne ze względu na fakt, że pracodawca chce wypowiedzieć pracownikowi tę umowę i powstaje wątpliwość, czy będzie przysługiwała mu w tej sytuacji odprawa pieniężna? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Pierwsze możliwe rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem ustalono nie wcześniej niż na 30 czerwca 2008 r. Podpisano jednak ugodę przed notariuszem, że następuje rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, a tytułem rekompensaty pracownik otrzyma 10.000 euro płatne w danym dniu, w którym następuje rozwiązanie umowy wg przelicznika kursu NBP na złotówki. Czy od tej rekompensaty, tzw. odszkodowania, należy zapłacić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy obowiązuje rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem na podstawie porozumienia stron między zakładami pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownica powróciła z urlopu wychowawczego do pracy. Ponieważ na jej miejsce firma zatrudniła inną osobę, chce wypowiedzieć jej umowę. Czy zwalnianej pracownicy należy się odprawa pieniężna? Pracownica była zatrudniona na czas nieokreślony od 2000 r. Firma zatrudnia 20 osób. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik zatrudniony od 1 lipca br. nie stawił się do pracy przez około 7 dni. W związku tym wysłałam mu zawiadomienie o rozwiązaniu umowy o pracę, podając jako przyczynę porzucenie pracy. Otrzymałam zwrotkę poświadczającą odebranie pisma, teraz chcę wystawić świadectwo pracy. Nie wiem jednak, jaką informację powinnam wpisać odnośnie urlopu? Pracownik nabył prawo do 5 dni urlopu wypoczynkowego, czy powinnam naliczyć mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy też powinnam wpisać te dni urlopu w okres, kiedy pracownik nie stawiał się w pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Chciałbym dowiedzieć się, czy pracodawca może zmienić umowę o pracę pracownicy, która jest już w ciąży, a konkretnie wynagrodzenie za pracę? Umowę o pracę pracownica ma zawartą od 1 czerwca 2007 r. na czas określony do 2021 r.
Pytanie: Czy nauczycielowi będącemu na zwolnieniu lekarskim w okresie wypowiedzenia, który nie wykorzystał należnego urlopu wypoczynkowego, przysługuje ekwiwalent za urlop? Czy fakt wypowiedzenia przez szkołę takiej umowy z przyczyn likwidacji etatu może powodować zaniechanie jego wypłaty? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip