Okres wakacyjny to czas wzmożonych wyjazdów za granicę, głównie w celach wypoczynkowych. W związku z tym Krajowa Informacja Skarbowa zamieściła na swojej stronie internetowej informację na temat tego, co wolno przewozić przez granicę UE i w jakich ilościach, aby nie narazić się na przykre niespodzianki, z karą pozbawienia wolności włącznie.
Zwiększone bezpieczeństwo w miejscu pracy, system zdalny, zamknięcie zakładu pracy – w skutek epidemii koronawirusa życie zawodowe niektórych z nas uległo zmianie. Do czego jesteśmy zobowiązani jako pracownicy, a czego na podstawie prawa możemy się domagać od pracodawcy w nietypowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w nowych wyjaśnieniach resortu pracy na ten temat.
Pytanie: Jestem mikroprzedsiębiorcą. Zatrudniam dwie osoby na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownicy wykonują pracę umysłową w biurze. W związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem straciłem zakontraktowane zlecenia. W ciągu najbliższych miesięcy moje przychody będą bardzo niskie. Pracownicy obecnie nie mają pracy do wykonania z powodu sytuacji spowodowanej koronawirusem. Czy mogę zdecydować jednostronnie, że w tym czasie pracownicy wykorzystają płatny urlop wypoczynkowy (tylko zaległy urlop, do którego prawo zostało nabyte w 2019 roku, czy także bieżący za 2020 rok)? Czy jednak pracownik musi się na to zgodzić? Czy w tym czasie mogę zlecić pracownikowi do wykonania pracę innego rodzaju niż określona w umowie o pracę, ale adekwatną do jego kwalifikacji i doświadczenia?
Poniżej prezentujemy 8 przykładów rozliczeń urlopów wypoczynkowych, bazując na problemach, jakie nasi Czytelnicy zgłaszali ekspertom.
Lato to okres, gdy pracownicy tradycyjnie korzystają z przysługujących im praw do urlopu wypoczynkowego. Może się jednak zdarzyć, że z ważnych przyczyn ich wypoczynek zostanie przesunięty w czasie, a nawet przerwany.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip