Nakłady poniesione przez podatnika w obcym budynku mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, poprzez odpisy amortyzacyjne, już w okresie 10 lat, a więc czterokrotnie szybciej niż w przypadku amortyzacji własnych budynków niemieszkalnych.
Podatnik zamierza przekazać córce budynek wraz z wyposażeniem. Czy w przypadku wycofania z biznesu środka trwałego wraz ze znajdującym się w nim wyposażeniem powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług?
Podatnik od 2016 r. prowadzi inwestycję polegającą na budowie nieruchomości, przeznaczonej na cele własnej działalności. W styczniu 2017 r. zakupił kocioł gazowy do ogrzewania tego budynku, będącego w stanie surowym zamkniętym. Przedsiębiorca posiada odrębną fakturę za zakup kotła CO. Od lutego 2017 r. przedsiębiorca otrzymuje faktury za pobór paliwa gazowego, które jest kwalifikowane jako wydatek inwestycyjny. Instalację centralnego ogrzewania, w tym także montaż kotłowni i samego pieca CO w budynku, wykonała zewnętrzna firma, na podstawie zawartej umowy. W okresie jej realizacji wykonawca otrzymywał faktury zaliczkowe, a fakturę końcową wystawił po wykonaniu umowy, w listopadzie 2017 r. Odbiór budynku planowany jest na II kwartał 2018 r. Czy piec CO może stanowić odrębny środek trwały i być amortyzowany wg stawki dla takich urządzeń?
Minister finansów zmienił wydaną wcześniej interpretację dotyczącą rozliczania wydatków związanych z samochodem będącym środkiem trwałym, który jest wykorzystywany przez przedsiębiorcę nie tylko do celów prowadzonej działalności. Obecne stanowisko jest korzystniejsze dla podatnika i pozwala zaliczyć do kosztów również odpisy amortyzacyjne od ww. aut.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip