PYTANIE: Jednostka budżetowa zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności realizuje zadanie inwestycyjne pod nazwą „Budowa Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka”. Zakres robót obejmował budowę szpitala wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Po zakończeniu robót budowlanych i odbiorze technicznym budynek szpitalny jako całość, zgodnie z zadaniem inwestycyjnym oraz sporządzonym dokumentem OT, został wprowadzony na stan środków trwałych. Czy postępowanie to było prawidłowe? Czy można wydzielić z tej wartości wartość parkingów do celów podatkowych?
Podatnik może wykorzystać w swoim biznesie mieszkania nabyte w związku z rozwiązaniem spółki osobowej, w której był wspólnikiem. Wartość początkowa tych lokali będzie taka sama, jak wykazana w ewidencji środków trwałych zlikwidowanej spółki, z uwzględnieniem dokonanych wcześniej odpisów amortyzacyjnych.
W sytuacji, gdy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie parteru w budynku usługowym, podatnik może rozpocząć amortyzację tej części. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy pozostałe piętra nie zostały jeszcze wykończone – wyjaśnił NSA.
Sprawa dotyczyła podatnika, który ramach spółki cywilnej prowadzi działalność gospodarczą, m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości. W latach 2008–2010 wybudowano budynek usługowy z częścią mieszkalną. Podatnik otrzymał pozwolenie na użytkowanie pomieszczeń znajdujących się na parterze. Po odbiorze wprowadził budynek do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Następnie rozpoczął jego amortyzację. Wszystkie odebrane pomieszczenia były wynajmowane.
Jeśli przedsiębiorca zbywa odpłatnie nieruchomości lub ich części wykorzystywane w prowadzonym biznesie, które jednak nie są ujęte w ewidencji środków trwałych, sprzedaż taka nie wpływa na zwiększenie jego przychodu z działalności . Takie stanowisko zajął NSA w składzie 7 sędziów.
Tutaj znajdziesz wzór dowodu potwierdzającego przyjęcia przez pracownika środka trwałego do użytkowania. Zapoznaj się z nim.
Gmina nie może od razu odliczyć VAT od kanalizacji, jeżeli służy ona do wykonywania czynności wyłącznie pozostającymi poza systemem podatku od towarów i usług. Dopiero od chwili rozpoczęcia czynności opodatkowanych i zwolnionych, podatnik ma prawo do odliczenia. Konieczna jest wówczas korekta.
W przypadku aportu środków trwałych, których wartość początkowa w wyniku modernizacji wzrosła, podatnik ma obowiązek sporządzenia nie jednorazowej, a wieloletniej korekty podatku naliczonego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip