Pytanie: Zatrudniliśmy pracownika na czas nieokreślony od 21 maja 2007 r. Dnia 30 listopada 2007 r. pracownik sam rozwiązał umowę o pracę. W warunkach zatrudnienia najpierw miał wpisany okres wypowiedzenia 2 tygodnie później 1 miesiąc. Pracownik ponownie podjął u nas pracę 5 grudnia 2007 r. Czy w warunkach zatrudnienia znowu mam wpisać pracownikowi 2 tygodnie okresu wypowiedzenia czy 1 miesiąc? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Otrzymałam wypowiedzenie warunków pracy – zmiana miejsca pracy z przyczyn reorganizacji zakładu pracy. Miejsce pracy jest w tym samym mieście. Pracodawca zatrudnia około 100 pracowników. Gdybym zmieniła miejsce pracy, miałabym niższe wynagrodzenie oraz pracowałabym w systemie jednozmianowym, a nie jak dotąd na 2 zmiany. Umowę o pracę mam zawartą na czas nieokreślony. Jeżeli nie przyjmę nowych warunków pracy, umowa rozwiąże się z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. W związku z tym, że nie zamierzam przyjąć nowych warunków pracy, czy należy mi się odprawa pieniężna? Pracuję w tym zakładzie pracy przeszło 5 lat. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy jest obowiązek wypłaty odprawy pieniężnej z tytułu rozwiązania umowy o pracę na czas określony za 2-tygodniowym wypowiedzeniem? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Pracownik pracował w naszej firmie od 1 czerwca 1999 r. do 31 stycznia 2007 r., z tym dniem rozwiązał umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Pracownik miał ciągłość zatrudnienia (składki były opłacane cały czas i nie było przerwy w zatrudnieniu). W międzyczasie wypowiedziano mu umowę o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące, jednak potem pracodawca zawarł z nim kolejną umowę o pracę (tak że nawet nie wyrejestrowałam go z ZUS). Czy postąpiłam prawidłowo, wystawiając jedno świadectwo pracy za cały okres? Wpisałam oczywiście rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem.
Pytanie: Czy mając 35 lat przepracowane i skończone 53 lata, w razie zwolnienia przez zakład pracy mogę ubiegać się o zasiłek przedemerytalny? - pyta Czytelniczka z Wąbrzeźna.
Pytanie: Czy w świadectwie pracy jestem zobowiązana wpisać tryb i podstawę prawną rozwiązania umowy o pracę? Czy wystarczy wpisać np. „na mocy porozumienia stron” bez podawania, na podstawie jakiego artykułu umowa o pracę została rozwiązania – pyta kadrowa z Warszawy.
Pytanie: Dnia 20 marca br. zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracą na okres próbny 3-miesięczny i zgłosiliśmy go do ZUS na druku ZUS ZUA. 2 kwietnia br. telefonicznie poprosił o 1 dzień urlopu na żądanie. Od 3 kwietnia br. pracownik nie stawił się do pracy i nie mogliśmy w żaden sposób skontaktować się z nim. 10 kwietnia br. wysłaliśmy listem poleconym wypowiedzenie umowy o pracę. 7 maja br. otrzymaliśmy zaświadczenie ze szpitala psychiatrycznego, że pracownik ten przebywa na leczeniu od 25 kwietnia br. z prośbą o potwierdzenie jego ubezpieczenia. Do 7 maja br. nie otrzymaliśmy potwierdzenia odbioru listu z wypowiedzeniem. Za miesiąc marzec br. wypłaciliśmy wynagrodzenie proporcjonalnie za przepracowany okres i dodatkowo premię uznaniową. Za miesiąc kwiecień br. wypłaciliśmy wynagrodzenie za 1 dzień (urlop na żądanie). Za pozostałą część kwietnia pracownik nie otrzymał wynagrodzenia za względu na nieusprawiedliwioną nieobecność. Jeżeli poczta zwróci list z wypowiedzeniem, którego pracownik na pewno nie odbierze, a my otrzymamy zwolnienie lekarskie, kiedy nastąpi rozwiązanie umowy o pracę? W jaki sposób wyliczyć mu wynagrodzenie za czas choroby? Czy to wynagrodzenie należy się pracownikowi? Kiedy powinnam złożyć ZUA ZWUA i jak wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop? – pyta kadrowa z Torunia.
Pytanie: Pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy w tym okresie może złożyć podanie o urlop wychowawczy? Do jakiego momentu będzie go wykorzystywała? - pyta kadrowa z Sochaczewa.
Pytanie: Pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego do 22 stycznia 2007 r. Za rok 2006 pozostało jej do wykorzystania 19 dni urlopu wypoczynkowego. Proszę o ustalenie proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego za rok 2007 ( jej wymiar roczny 20 dni). Pracownica nie wystąpi z wnioskiem o urlop wychowawczy, tylko o rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Jak zapisać to prawidłowo w świadectwie pracy, aby uzyskała zasiłek dla bezrobotnych bez oczekiwania? – pyta kadrowa z Grudziądza.
Pytanie: W firmie, w której pracuje i zajmuję się przede wszystkim kadrami, zatrudniony jest pracownik, który od stycznia 2006 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, a po okresie zasiłku chorobowego uzyskał prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, które w pełni wykorzystał. W obecnej chwili pracownik wrócił do pracy i oczekuje od pracodawcy wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za rok 2005, 2006. Czy pracodawca na życzenie pracownika ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop? Moim zdaniem, w pierwszej kolejności pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop, a wypłata ekwiwalentu powinna nastąpić w sytuacji rozwiązania stosunku pracy – pisze kadrowa z Gliwic.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip