Ogłoszono nowy tekst jednolity ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2024 r., poz. 61 i wszedł w życie 19 stycznia 2024 roku.
Jedną z kwestii spornych między pracodawcami a pracownikami jest wypłacenie wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy o pracę. Czy powinno ono nastąpić z dniem rozwiązania umowy, czy w terminie wypłaty wynagrodzenia - ustalonym w danym zakładzie pracy. Poznaj stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy oraz ministra właściwego do spraw pracy w tej kwestii.
Odwołanie pracownika powołanego może nastąpić w każdym czasie i bez podania przyczyny – chyba że wynika to przepisów szczególnych albo gdy odwołanie następuje ze skutkiem natychmiastowym. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego. Poznaj szczegóły.
Porozumienie stron jest jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę. Do rozwiązania stosunku pracy w tym trybie konieczna jest zgodna obu stron stosunku pracy. Tutaj znajdziesz wzór wniosku pracownika o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron.
Przyznanie zwolnionym osobom świadczeń wynegocjowanych na podstawie porozumień, to działanie racjonalne i związane z prowadzoną działalnością. W konsekwencji poniesione wydatki na wypłatę dodatkowych odpraw firma zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.
Trudna sytuacja gospodarcza coraz częściej zmusza przedsiębiorców do podjęcia próby restrukturyzacji firmy. Jednym z elementów tego procesu jest ograniczenie zatrudnienia. W związku ze zwolnieniami pracowników powstaje szereg sytuacji, których kwalifikacja podatkowa budzi wątpliwości pracodawców.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip