W ramach Krajowego Planu Odbudowy firmy z sektora MŚP otrzymają wsparcie finansowe na rozwój pracy zdalnej. Wdrażane będą również rozwiązania mające na celu ułatwienie aktywności zawodowej m.in. seniorom oraz kobietom wychowującym małe dzieci.
W trzeciej fali pandemii do pracodawców kierowanych jest wiele apeli o to, by tam, gdzie to możliwe, organizować pracę zdalną. Dla niektórych firm taki sposób działalności to zupełna nowość. Sprawdź wpływ podjęcia decyzji o pracy zdalnej na realizację obowiązków podatkowych, zarówno po stronie tych podmiotów, jak i zatrudnionych przez nich osób.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że duża część przedsiębiorców postanowiła wysłać swoich pracowników do świadczenia pracy zdalnej w domach. W związku z tym u wielu z nich ma wątpliwości, jak to wpływa na realizację obowiązków podatkowych, zarówno po stronie tych podmiotów, jak i zatrudnionych przez nich osób.
Czy zwrot przez szefa kosztu zakupu przez pracownika sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej podlega PIT? W tej sprawie wypowiedział się ostatnio dyrektor KIS. Poznaj jego stanowisko.
Nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19 umożliwia osobom przebywającym w izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem pracę zdalną, a co za tym idzie, wynagrodzenie w pełnej wysokości.
Pandemia wymusiła przeniesienie pracy z biura do domu, gdzie nie każdy ma odpowiedni sprzęt i warunki do pracy. Stąd pracodawcy często decydują się na sfinansowanie pracownikom zakupu krzesła biurowego. Czy dla pracownika oznacza to przychód podatkowy? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź stanowisko.
Osoby przebywające na izolacji w związku z zakażeniem koronawirusem mogą już pracować zdalnie i otrzymywać za tę pracę wynagrodzenie w pełnej wysokości. Umożliwiła m to im to nowelizacja tzw. specustawy o COVD-19.
Czym różni się kwarantanna od izolacji? Ile trwają? Czy można wówczas pracować zdalnie? Jakie świadczenia przysługują i jakie konieczne są dokumenty będące podstawą wypłaty? Poznaj m.in. odpowiedzi na te i inne pytania.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział;
Czym różni się kwarantanna od izolacji i jak długo trwają.
Czy można pracować zdalnie na kwarantannie i czy jest to możliwe podczas izolacji;
Jakie świadczenia przysługują;
Jak dokumentować kwarantannę i izolację.
Konieczność przebywania przez pracownika na kwarantannie najczęściej ma swoje przełożenie na wysokość przysługujących mu świadczeń takich, jak chociażby wynagrodzenie za pracę czy należności chorobowe. Sprawdź więcej.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Od 9 listopada br. rodzice znowu mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Pojawia się pytania, czy zasiłek ten przysługuje gdy rodzice pracują zdalnie.
Znaczący wzrost liczby osób wykonujących pracę zdalną w Polsce doprowadził do szerokiej dyskusji publicznej na temat potrzeb jej uregulowania na poziomie prawnym. Mądrze skonstruowane regulacje mogą znacznie ułatwić wykonywanie pracy w tej formule dla obu stron. Istotne staje się szczegółowe doprecyzowanie praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników, co pomoże rozwiązywać ewentualne spory. Co szykuje ustawodawca i jakie będą konsekwencje zmian w zakresie pracy zdalnej?
W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony. Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip