Od 1 lipca 2024 r. minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę po raz drugi w tym roku wzrosło i wynosi 4.300 zł, a minimalna stawka za jedną godzinę wykonania zlecenia lub świadczenia usług – 28,10 zł. Na minimalnej płacy opartych jest wiele innych świadczeń, należności co oznacza, że i one ponownie pójdą w górę. Poznaj szczegóły.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Polecamy też:
Organ rentowy może w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej obniżyć wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, co doprowadzi do obniżenia wysokości pobieranych świadczeń chorobowych. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 29 listopada 2023 r. (sygn. III UZP 3/23).
Prawo nie zakazuje deklarowania wysokich składek ZUS. Przedsiębiorca ma obowiązek deklarować składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek (art. 18 ust. 8, art. 20 ust. 1 ustawy systemowej).
Jedyne ograniczenie dotyczy wysokości składki chorobowej (art. 20 ust. 3). Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorców nie może bowiem przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Mowa jest więc o podstawie wymiaru składki chorobowej, na podstawie której ustalana jest wysokość świadczeń chorobowych, nie wyższej niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
Problem dla ZUS stanowią przedsiębiorcy, którzy:
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj także:
Czy ZUS może prowadzić egzekucję komorniczą z umowy zlecenia
Kalkulator ZUS do obliczania rocznej podstawy wymiaru i składki zdrowotnej dla przedsiębiorców
Jak obliczyć podstawę wymiaru składek ZUS przedsiębiorcy w miesiącu choroby
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.