Podatnik zostanie rozliczony 75% stawką, gdy organ podatkowy nie przyporządkuje niewykazanych środków do odpowiedniego źródła przychodu. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o PIT i Ordynacji podatkowej.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy, które określają szczegółowe zasady opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Zmiany, które wprowadza nowelizacja PIT nie są skierowana przeciwko podatnikom, którzy nie wykazali drobnych kwot.
Koszty przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikający z umowy mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych. Wydatki te nie mają związku z celami osobistymi pracowników. Tak orzekł sąd. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudnia pracowników na stanowisku maszynisty pojazdu trakcyjnego. Pracownicy mają w umowach o pracę określone miejsce wykonywania pracy. Ponadto w karcie charakterystyki stanowiska, która stanowi dodatkowy element umowy o pracę, jest wskazane stałe miejsce rozpoczęcia i zakończenia pracy, do których dojazd jest finansowany przez pracownika (jako koszt dojazdu do miejsca pracy).
Czasami pracownik musi rozpocząć lub skończyć pracę z innego miejsca niż to określone w karcie. W takiej sytuacji koszty dojazdu do wskazanego przez pracodawcę miejsca pokrywa pracodawca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy zwrot kosztów przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikającego z karty charakterystyki stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika i powinien być w związku z tym opodatkowany.
Od 1 stycznia 2016 r. bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, rolnicy będą mogli sprzedawać wędliny, pieczywo, czy dżemy w niewielkim zakresie. Nowelizacja ustawy o PIT i o działalności gospodarczej została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Ustawa przygotowana przez senatorów ma na celu umożliwienie rolnikom odformalizowaną produkcję oraz sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów) w niewielkim zakresie.
Osoby fizyczne nie będą musiały płacić podatku dochodowego od osób fizycznych od umorzonych kwot wierzytelności z tytułów zabezpieczonych hipotecznie kredytów udzielonych przed 15 stycznia 2015 r. na własne cele mieszkaniowe. Takie rozwiązanie zawiera przygotowany przez resort finansów projekt. Sprawdź szczegóły.
Wartość kwiatów wręczonych z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz w związku z przejściem na emeryturę czy rentę nie stanowi przychodu podlegającego PIT. Co innego, jeśli pracownikom szef wręczy upominki.
Ubezpieczenie kupione dla pracowników wyjeżdżających służbowo za granicę, które firma kupiła jako zabezpieczenie własnych interesów, nie stanowi przychodu podlegającego PIT.
Pracownik, który zachoruje w czasie zagranicznej delegacji ma prawo do zwrotu niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Wynika to z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czasami pracodawcy, aby zapobiec nieprzewidzianym wydatkom, wykupują dla osób zatrudnionych polisy. Tak było też w przypadku firmy, której sprawą zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny.
Możliwość wysyłania zbiorczej informacji o dochodach wielu podatników opatrzonej jednym podpisem elektronicznym, nowe zasady składania niektórych PIT – takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o PIT, CIT i podatku zryczałtowanym. Ustawa została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Ale to nie jedyne modyfikacje. Sprawdź, co jeszcze się zmieni.
Usprawnienie procesów wymiany informacji między administracją podatkową a płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych oraz innymi podmiotami obowiązanymi do składania informacji o dochodach (przychodach) osób fizycznych, a także podatnikami i płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych – taki jest główny cel nowelizacji ustawy o PIT i CIT.
Osoby oddelegowane do pracy w innej miejscowości, którym szef zapłaci za lokum, nie uzyskują z tego tytułu przychodu – wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.
Sprawa dotyczyła spółki, którejpodstawową działalnością stanowią usługi w zakresie montażu, remontów i konserwacji urządzeń oraz instalacji energetycznych. Firma zamierza wysyłać pracowników do pracy w innej miejscowości w formie przeniesienia służbowego. Zatrudnieni będą mieli zapewnione bezpłatne miejsca noclegowe. Spółka wyjaśniła, że nie może z góry określić, jak długo i ilu pracowników będzie brało udział przy danym projekcie.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy w przypadku oferowania bezpłatnych noclegów dla pracowników powstanie dla nich przychód podatkowy.
Przetwarzanie i sprzedaż na niewielką skalę produktów rolnych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli nie będzie wymagało rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego. Takie zmiany wynikają z dwóch projektów, nad którymi w tym tygodniu pracowali posłowie.
Na ostatnim posiedzeniu posłowie zajęli się dwoma projektami dotyczącymi zmian w PIT: jeden to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2685), drugi to nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o swobodzie działalności gospodarczej oraz o bezpieczeństwie żywności i żywienia (druk nr 2484).
Wręczone pracownikom karty multisport w całości sfinansowane ze środków ZFŚS, do 380 zł w danym roku są zwolnione z PIT. Jeżeli wartość karnetu jest większa, opodatkowaniu podlega nadwyżka uzyskanego przychodu ponad ustawowy limit.
Zgodnie z generalną zasadą, wszystko co pracownik otrzymuje od pracodawcy stanowi dla niego przychód związany ze stosunkiem pracy lub stosunkami pokrewnymi i powinno zostać opodatkowane PIT. Warto pamiętać, że przekazując pracownikom karty multisport można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania, jeżeli takie karty są w całości finansowane ze środków ZFŚS oraz ich wartość w danym roku podatkowym nie przekracza 380 złotych. Jeżeli wartość kart jest większa niż 380 złotych, opodatkowaniu podlega nadwyżka uzyskanego przychodu ponad wskazany limit.
Natomiast możliwość uznania wydatków na finansowanie pakietów sportowych, za koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy są one pokrywane ze środków obrotowych pracodawcy budzi pewne wątpliwości.
Matka ma prawo do skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, w przypadku gdy zarobki syna nie przekroczyły ustawowego limitu. Do obliczenia tej kwoty należy wziąć pod uwagę także wynagrodzenie z zagranicy. Jest to konieczne nawet wtedy, gdy dochód jest zwolniony z PIT na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jeżeli organizatorem wyjazdu wakacyjnego dziecka poniżej 18 roku życia jest uprawniony podmiot, a sfinansowany wypoczynek pochodzi ze środków ZFŚS, to takie wsparcie od pracodawcy jest zwolnione z PIT.
O interpretację do ministra finansów wystąpił Zespół Szkół, który zamierzał przekazać pracownikowi dofinansowanie do wypoczynku dziecka. Wnioskodawca zapytał, czy w sytuacji gdy dofinansowanie dotyczy dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, a organizatorem wyjazdu jest biuro turystyczne lub inny podmiot uprawniony do prowadzenia działalności w tym zakresie, a wsparcie pochodzi z ZFŚS, to taka kwota jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT.
Przychody osiągnięte ze sprzedaży leśnych jagód, ziół oraz grzybów podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego. Muszą być jednakże zbierane własnoręcznie lub przez członków najbliższej rodziny.
Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która przy pracach sezonowych zatrudnia na podstawie umowy o dzieło obywatela Ukrainy, nie musi obliczać, pobierać i płacić podatku oraz sporządzać informacji PIT-8C.
Dowóz do pracy i abonamenty medyczne dla pracowników podlegają PIT. Przepisy w tym względzie są zgodne z konstytucją – orzekł 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny.
Wczoraj Trybunał Konstytucyjny zajął się wnioskiem złożonym przez Konfederację Lewiatan. Chodziło o sprawdzenie zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na podstawie których mogą być opodatkowane tzw. świadczenia pozapłacowe.
Trybunał wyjaśnił, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy o PIT, rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie" oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne Konstytucją.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip