Zwrócone przez szefa koszty dojazdu do pracy nie są przychodem pracownika

Dodano: 17 grudnia 2015

Koszty przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikający z umowy mają bezpośredni związek z wykonywaniem obowiązków służbowych. Wydatki te nie mają związku z celami osobistymi pracowników. Tak orzekł sąd. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.

Sprawa dotyczyła spółki, która zatrudnia pracowników na stanowisku maszynisty pojazdu trakcyjnego. Pracownicy mają w umowach o pracę określone miejsce wykonywania pracy. Ponadto w karcie charakterystyki stanowiska, która stanowi dodatkowy element umowy o pracę, jest wskazane stałe miejsce rozpoczęcia i zakończenia pracy, do których dojazd jest finansowany przez pracownika (jako koszt dojazdu do miejsca pracy).

Czasami pracownik musi rozpocząć lub skończyć pracę z innego miejsca niż to określone w karcie. W takiej sytuacji koszty dojazdu do wskazanego przez pracodawcę miejsca pokrywa pracodawca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy zwrot kosztów przejazdu do miejsca rozpoczęcia lub zakończenia pracy innego niż wynikającego z karty charakterystyki stanowi przychód ze stosunku pracy pracownika i powinien być w związku z tym opodatkowany.

Pozostało jeszcze 79% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz