Przedsiębiorca, który przez niedopatrzenie nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R, ma prawo do odliczenia VAT z faktur za wcześniejsze okresy. Trzeba jednak dopełnić formalności. Sprawdź jakich.
Chodziło o przedsiębiorcę, który rozpoczął działalność w marcu 2015 r. W tym czasie kupował towary potrzebne w działalności, wystawiał faktury VAT z naliczonym podatkiem należnym, składał w ustawowym terminie deklaracje VAT-7. W deklaracjach rozliczał podatek należny i naliczony, był bowiem przekonany, że ma status podatnika VAT czynnego. Przez niedopatrzenie nie złożył zgłoszenia VAT-R, zrobił to dopiero w czerwcu.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy mimo złożenia zgłoszenia VAT-R po terminie, może zachować prawo do odliczenia VAT z faktur dotyczących zakupu towarów służących prowadzonej działalności za okresy sprzed złożenia VAT-R.
WSA w Gdańsku wydał niedawno korzystny dla podatnika wyrok, w którym powołał się na tezy orzeczenia TSUE z 22 października 2015 r. w sprawie C-277/14. Wynika z niego, że samo uznanie dostawcy za podmiot nieistniejący nie może pozbawić nabywcy prawa do odliczenia. Więcej na ten temat w komentarzu Tomasza Piotrowskiego, eksperta podatkowego w zespole ds. VAT w KPMG w Polsce.
Organy podatkowe zakwestionowały prawo spółki do odliczenia VAT. Stwierdzono, że faktury VAT wystawione przez kontrahentów na rzecz spółki dokumentują transakcje, które w rzeczywistości nie miały miejsca. Zdaniem organów podatkowych spółka nie dochowała należytej staranności w transakcjach z dostawcami.
Podatnik, który nie wiedział, że kupuje towary od podejrzanego dostawcy, nie może być pozbawiony odliczenia podatku od towarów i usług – tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 października 2015 r. uznał, że polskie przepisy nie powinny odmawiać podatnikowi prawa do odliczenia podatku należnego lub zapłaconego od dostarczonych mu towarów, gdy faktura została wystawiona przez podmiot, który w świetle przepisów należy uważać za podmiot nieistniejący i nie ma możliwości ustalenia tożsamości rzeczywistego dostawcy towarów.
Wraz z początkiem przyszłego roku zaczną obowiązywać przepisy o tzw. prewspółczynniku. Do ich stosowania zobowiązane będą, m.in. jednostki sektora finansów publicznych, które prowadzą działalność stanowiącą działalność gospodarczą w rozumieniu VAT oraz niestanowiącą takiej działalności. Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online.
Przedsiębiorstwo, które urządza spotkanie służbowe, pod pewnymi warunkami poniesione wydatki, może zaliczyć do kosztów podatkowych. Z kolei pracownik biorący udział w takiej imprezie nie osiąga z tego tytułu przychodu podlegającego PIT. Poznaj skutki podatkowe imprezy firmowej, sprawdź ewidencję księgową.
Pracodawca będzie mógł zaliczyć wydatek na imprezy pracownicze, o ile jego poniesienie pozostaje w związku z uzyskiwanymi przychodami bądź źródłem, z którego są osiągane, czyli z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatnicy, którzy chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu wykorzystywanego w prowadzonym biznesie, muszą spełnić ustawowe warunki. Trzeba m.in. złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tym pojeździe. A co, jeśli zmienił się numer rejestracyjny auta? Sprawdź stanowisko organów podatkowych.
Zgodnie z ogólną zasadą (przewidzianą w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT) od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.
Z kolei przedsiębiorca, który chce odliczyć pełny VAT, może to zrobić gdy spełni łącznie następujące warunki. Chodzi o:
- wykluczenie użytku prywatnego danego pojazdu,
- prowadzi ewidencję przebiegu oraz
- złoży informację o tym pojeździe naczelnikowi urzędu skarbowego.
Przedsiębiorca, który korzysta zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych z samochodu ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych opłaty leasingowe. Wątpliwości pojawiają się, co w tej sytuacji z nieodliczonym VAT od raty? Poznaj stanowisko organów podatkowych.
Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy. W sytuacji, gdy zawarta umowa spełnia warunki wskazane w art. 17b ust. 1 ustawy o CIT, opłaty ustalone w tej umowie, a ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych stanowią dla niego koszt uzyskania przychodów.
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturach dotyczących organizacji spotkań integracyjnych, np. wigilii firmowych, jeżeli imprezy mają związek z działalnością opodatkowaną przedsiębiorcy.
Biznesmen wyjaśnił, że organizuje dla swoich pracowników imprezy o charakterze integracyjnym, np. spotkania regionalnych sił sprzedaży, wycieczki firmowe czy też imprezy okolicznościowe – z okazji wigilii lub tłustego czwartku. Podczas takich spotkań serwowany jest poczęstunek (w formie gotowych produktów żywnościowych, np. pączków lub cateringu). Tego typu imprezy umacniają motywację w zespole, przyczyniają się do bardziej efektywnej pracy, a w konsekwencji do lepszych wyników, pozwalają również na kultywowanie w miejscu pracy tradycji i zwyczajów przyjętych w społeczeństwie, co nadaje pozytywny wizerunek pracodawcy wśród pracowników.
Ograniczenie w odliczeniu VAT przy nabyciu pojazdów samochodowych nie ma zastosowania, jeżeli są one wykorzystywane wyłącznie w prowadzonym biznesie. W konsekwencji przedsiębiorca, który kupił motocykl przeznaczony wyłącznie na wynajem ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości.
Przedsiębiorca (zarejestrowany czynny podatnik VAT) rozszerzył swoją działalność o wynajem motocykli. W najbliższym czasie zamierza kupić motocykl, który będzie służył do wynajmu i dzierżawy. Oddanie motocykla w najem będzie czynnością opodatkowaną VAT. Motocykl zostanie oddany do używania na podstawie umowy najmu. Podatnik podkreślił, że na podstawie regulaminu pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do wynajmu. Ani właściciel, ani pracownicy nie będą z nich korzystali do prywatnych celów. Przedsiębiorca spytał ministra finansów, czy ma prawo do odliczenia VAT w całości od zakupionego motocykla przeznaczonego na wynajem lub dzierżawę. Uważał, że tak.
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Sprawa dotyczyłaproducenta rolnego, zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT. Osoba ta w miejscu prowadzenia swojej działalności oprócz szklarni i biura, wykorzystywanych do prowadzenia działalności, posiada również dworek wpisany do rejestru zabytków. Podatnik zamierza przeprowadzić remont i modernizację dworku wraz z otoczeniem. Budynek ma pełnić funkcję reprezentacyjną. Ma służyć jako miejsce spotkań biznesowych oraz miejsce rekreacyjne dla kontrahentów. Możliwe, że dworek będzie też wykorzystany na siedzibę firmy. Wątpliwości dotyczyły tego, czy od takich wydatków będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT.
Podatnik uważał, że tak. Twierdził, że wydatki związane z kosztem remontu i modernizacji pałacu wraz z dworkiem pełniącym funkcję reprezentacyjną związane są z czynnościami opodatkowanymi w sposób pośredni.
Biznesmen może zawiesić na kilka miesięcy działalność handlową prowadzoną sezonowo. W tym czasie w dalszym ciągu ma prawo do odliczenia VAT z faktur za media.
Podatniczka prowadzi działalność handlową od maja do września. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej, tj. od października do kwietnia, otrzymuje faktury VAT dotyczące dzierżawy gruntu pod pawilon handlowy i rozliczenia za media. Osoba ta chciała wiedzieć, czy ma prawo do odliczania podatku od zakupów w okresie zawieszenia działalności i składania w tych okresach deklaracji podatkowych VAT-7.
Firma posiada 3 samochody: 1. Samochód ciężarowy FIAT DUCATO TRANSPORT TC, nadwozie FURGON, ilość miejsc 3 w jednym rzędzie, ładowność 1155kg, masa całkowita 3000kg. Przy zakupie pełne odliczenie VAT. 2. Samochód osobowy, przy zakupie odliczenie VAT w wysokości 60% nie więcej niż 6000,00 zł. 3. Samochód z homologacją ciężarową Skoda Octavia 4 osobowa 2 rzędy siedzeń, ładowność 510kg. Przy zakupie w 2003r pełne odliczenie VAT. Jak rozliczyć VAT od tych aut po 01 kwietnia 2014r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip