Podatnicy muszą się przygotować na kolejną nowelizację ustawy o VAT, która wprowadza pakiet SLIM VAT 2. Proponowane zmiany zasadniczo są korzystne dla podatników i nie powinny wzbudzić tylu kontrowersji, co poprzedni pakiet „upraszczający” obowiązujący od stycznia br. (dotyczący przede wszystkim korekt in minus). Częściowo zmiany te są wymuszone niedawnymi orzeczeniami TSUE, potwierdzającymi sprzeczność polskich przepisów z prawem unijnym.
Wielu przedsiębiorców jeszcze nie zdążyło oswoić się ze zmianami wprowadzonymi od stycznia br. w ramach pierwszego pakietu SLIM VAT (przy rozliczaniu korekt, zwłaszcza zakupowych, poznaliśmy nowy wymiar słowa „uproszczenie”), tymczasem Ministerstwo Finansów nie zwalnia tempa i opublikowało właśnie koncepcję pakietu SLIM VAT 2. Poznaj szczegóły zmian, zobacz co zmienia SLIM VAT 2 przy imporcie usług.
Karty paliwowe, narzędzie do bezgotówkowego zakupu paliw i innych produktów na stacjach jest coraz popularniejszym narzędziem. W praktyce podatnicy mają dużo kłopotów z rozliczaniem transakcji z użyciem kar paliwowych. MF właśnie wydało interpretację w tej sprawie. Czy rozwiąże ona wątpliwości z rozliczaniem VAT przy użyciu kart paliwowych?
Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc, chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
W ramach programu Polska Bezgotówkowa wielu przedsiębiorców skorzystało z darmowych terminali płatniczych. Sprawdźmy, jakie ma to skutki w podatku dochodowym i w VAT.
4 czerwca 2020 r. Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała opinię w sprawie E. Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą w S. przeciwko Ministrowi Finansów (sygn. C-335/19). Rzecznik zajęła zdecydowane stanowisko o sprzeczności polskich przepisów o uldze na złe długi z prawem unijnym. W konsekwencji opinia Rzecznika stwarza m.in. szansę na odzyskanie VAT w sytuacji nieuregulowania przez dłużników należności, gdy dłużnicy ci są w stanie upadłości lub likwidacji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip