Pytanie:
Jesteśmy jednostką budżetową zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami. Posiadamy w swoim zasobie nieruchomość, w której mamy udział w 50% z innym współwłaścicielem, nad którym sprawujemy zarząd.
W ramach tych czynności podejmujemy działania związane ze stroną eksploatacyjną (zapewniamy dostawę mediów: energii, wody ścieki itp.) techniczną, przeglądy, naprawy, konserwacja, itp. Zawarliśmy porozumieniem, w którym uzgodniliśmy, że będziemy pobierać wszystkie pożytki z nieruchomości przypadające jej współwłaścicielom od lokatorów i pokrywać z nich wszystkie wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości.
Po zakończeniu roku rozliczamy uzyskane dochody i poniesione koszty, ewentualną nadwyżkę przekazujemy na konto drugiego współwłaściciela. Jednostka wystawia faktury sprzedaży z tyt. wynajmu dla lokali użytkowych na całość i z tego tytułu odprowadza VAT należny pomniejszony o VAT naliczony z faktur zakupu z tyt. poniesionych kosztów eksploatacyjnych (woda, energii, ścieki).
Faktury sprzedaży wystawiamy jedynie w swoim imieniu na całość nieruchomości, ale z tego tyt. również się rozliczamy z US, odliczając faktury kosztowe na dostawę mediów i nie dokonując ich odsprzedaży. Wychodzimy z założenia, że jednostka świadczy usługi i ma prawo do wystawiania faktur w swoim imieniu i naliczania czynszów lokatorów. Czy stanowisko nasze jest słuszne?
Pozostało jeszcze 46% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.