W praktyce każda firma posiada przynajmniej jeden samochód osobowy. Najczęściej pojazdy są leasingowane na podstawie umowy leasingu finansowego lub operacyjnego. Może się zdarzyć, że przedsiębiorca zdecyduje się na zmianę przeznaczenia takiego auta – przykładowo zacznie wykorzystywać go również do celów prywatnych. Powstaje pytanie, czy w takiej sytuacji będzie zmuszony skorygować odliczany wcześniej w 100% VAT naliczony?
Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT przysługuje prawo do odliczenia naliczonego przy zakupie towaru/usługi podatku. Warunkiem jest istnienie związku ze sprzedażą opodatkowaną. Czy jednak podatnik zawsze musi odliczać podatek? Czy ustawa przewiduje jakieś negatywne konsekwencje fakultatywnego nieodliczenia podatku naliczonego?
Samochód w działalności gospodarczej to więcej niż oczywistość. Jest to taki sam środek produkcji jak każda innego rodzaju maszyna czy urządzenie. Podatnicy mają możliwość pełnego odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych. Jednak skorzystanie z tej możliwości wymaga dopełnienia określonych formalności i przestrzegania warunków określonych przez ustawodawcę.
Jak ustalać podstawę wymiaru składki zdrowotnej, kiedy konieczna jest korekta JPK_VAT, jak rozliczać faktury korygujące? To częste pytania księgowych. Pobierz e-book i zyskaj praktyczne rozwiązanie problemów.
Podatnik, który wykorzystuje samochód na potrzeby prowadzonego biznesu, może odliczyć 50% VAT od wydatków związanych z samochodem. A co z autem elektrycznym?
W przypadku rozliczania kosztów wykonawstwa zastępczego wątpliwości dotyczą najczęściej tego, czy obciążenie nierzetelnego wykonawcy stanowi obrót opodatkowany VAT. Rzadziej bywa zwykle dostrzegany problem odliczenia VAT z faktur za wykonawstwo zastępcze. Dowiedz się więcej na temat rozliczania wykonawstwa zastępczego.
Kwotę podatku naliczonego stanowią kwoty wskazane przepisami art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, w tym suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. W konsekwencji faktury są podstawowym dokumentem, na których podstawie podatnicy mogą odliczać kwoty podatku naliczonego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip