Przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT po spełnieniu pięciu ustawowych warunków. W jakich przypadkach najczęściej zachodzą błędy przy odliczaniu VAT? Ekspert wyjaśni na konkretnych przykładach.
Podczas szkolenia Jolanta Kica, radca prawny, doradca podatkowy omówi następujące zagadnienia:
Polecamy też podcast:
Przeczytaj też porady ekspertów dotyczące odliczania VAT:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak w opisanej sytuacji gmina może odliczyć VAT.
Inwestycja dotycząca przebudowy drogi – czy gmina odliczy VAT
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Czy i kiedy podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia VAT w opisanej sytuacji.
Polecamy też:
Jakie są zasady odliczania VAT? Podcast
Odliczanie VAT na podstawie paragonów na kwoty przekraczające 450 zł
Odliczanie VAT od wydatków dotyczących samochodu z adnotacją VAT-1
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności
Należyta staranność w VAT ma duże znaczenie, jeżeli chodzi o prawo podatników do odliczenia VAT. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć sytuacji, gdy organ podatkowy podczas kontroli uniemożliwi odliczanie podatnikowi VAT?
Podatnik, który nie dochowa należytej staranności, w przypadku kontroli, może zostać pozbawiany prawa do odliczania VAT. Konsekwencją tego może być utarta płynności finansowej, a nawet likwidacja działalności gospodarczej. Dlatego metodyka należytej staranności jest ważna, ponieważ pomaga podatnikom uchronić się od kwestionowania odliczania VAT przez organy podatkowe.
Monika M. Brzostowska, doradca podatkowy wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Przełomowy wyrok TSUE o transakcjach łańcuchowych
Wycofanie nieużytecznych towarów – czy podatnik musi korygować odliczony VAT
Czy gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z przebudową drogi? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.
Chodziło o gminę, która jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. Gmina zrealizowała projekt związany z przebudową drogi wraz z budową chodnika, rozbudową odwodnienia i sieci uzbrojenia terenu oraz budowę i przebudowę zjazdów.
Celem operacji było podniesienie dostępności dla ruchu kołowego, skrócenie czasu przejazdu oraz podniesienie bezpieczeństwa ruchu na drodze. Gmina zrealizowała inwestycję w ramach zadań własnych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Wykonana inwestycja jest wykorzystywana nieodpłatnie. Ponadto gmina nie będzie prowadziła działalności gospodarczej związanej ze zrealizowaną inwestycją. Faktury VAT zostały wystawione na gminę.
Wątpliwości dotyczyły tego,czy gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego VAT z tytułu poniesienia wydatków związanych z realizacją inwestycji.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego VAT od wydatków związanych z przebudową drogi.
Polecamy też:
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie skutki podatkowe ma przekazanie córce samochodu wykupionego z leasingu.
Polecamy też
Wykup samochodu z leasingu a VAT
Samochód w leasingu wykorzystywany w działalności gospodarczej – jakie wydatki w kosztach
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak rozliczyć zakup odzieży roboczej dla pracowników na gruncie VAT.
Czytaj też:
Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok dotyczący kwestii zachowania prawa do odliczenia przy nabyciu towarów nabytych w celu odsprzedaży, które są przez podatników wycofywane ze względu na ich utratę użyteczności w prowadzonej przez tych podatników działalności gospodarczej. Czy podatnik odliczy w takiej sytuacji VAT?
Komentowany wyrok wydany został w sprawie dotyczącej bułgarskiej spółki prowadzącej działalność w dziedzinie telekomunikacji. Spółka ta na potrzeby prowadzonej działalności nabywa różnego rodzaju dobra inwestycyjne oraz, w celu ich odsprzedaży, telefony komórkowe i inne urządzenia niezbędne lub pomocnicze dla korzystania ze świadczonych przez siebie usług. Podatek VAT zapłacony w związku z tymi zakupami spółka odliczała.
Część z takich towarów nabywanych w celu odsprzedaży spółka była zmuszona wycofywać (wykreślać z bilansu spółki danych towarów) z powodu zużycia, wadliwości, przestarzałości lub nieprzydatności. Następnie niektóre z tych towarów zostały sprzedane jako odpady przedsiębiorstwom trzecim będącym podatnikami, a inne zostały zniszczone lub zutylizowane.
Czy korygować odliczony VAT od wycofanych towarów
W związku z tym spółka korygowała VAT odliczony przy nabyciu wskazanych towarów. Po pewnym czasie spółka złożyła jednak wniosek o zwrot kwot tych korekt. Wniosek ten został oddalony przez bułgarskie organy podatkowe obu instancji, podobnie jak skarga wniesiona do sądu administracyjnego na drugą z decyzji organów podatkowych.
Wyrok sądu administracyjnego pierwszej instancji został przez bułgarską spółkę zaskarżony do bułgarskiego najwyższego sądu administracyjnego. Sąd ten (dalej nazywany sądem odsyłającym) zawiesić postępowanie i zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej nazywanego Trybunałem) z kilkoma pytaniami prejudycjalnymi. Pytanie te nawiązywały przede wszystkim do treści art. 185 Dyrektywy 2006/112, z którego wynika obowiązek dokonania korekty podatku odliczonego, jeżeli po złożeniu deklaracji VAT nastąpi zmiana czynników uwzględnianych przy określaniu kwoty odliczenia.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:
Czy podatnik musi skorygować VAT naliczonego, jeżeli zniszczy towary z uwagi na brak ich dalszej użyteczności;
Jakie są skutki zniszczenia lub zutylizowania towaru nabytego w celu odsprzedaży
Polecamy też:
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
Korekta odliczonego VAT w związku z dokonaniem zwrotu towaru
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku o sygn. akt I SA/Łd 690/22 rozstrzygał kwestię odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu usługi najmu mieszkań oraz domów dla pracowników. Poznaj skutki tego wyroku i sprawdź komentarz eksperta.
Jedna ze spółek grupy posiadająca siedzibę w Polsce najmowała mieszkania, które następnie nieodpłatnie udostępniała pracownikom innych spółek powiązanych. Udostępnienie następowało jedynie dla celów wykonywania pracy na rzecz polskiej spółki przez pracowników oddelegowanych. Z racji tego, że najem mieszkań na rzecz pracodawców, którzy udostępniają mieszkania pracownikom nie korzysta ze zwolnienia od VAT, gdyż wyłącznych celem najmu nie jest cel mieszkaniowy, to wynajmujący (właściciele mieszkań) wystawiali faktury z VAT należnym.
Polska spółka nie miała pewności, czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT naliczonego, więc wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku zajęła stanowisko, że prawo do odliczania VAT jej przysługuje, gdyż najem mieszkań jest związany z ogółem czynności opodatkowanych VAT.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT od mieszkań wynajmowanych pracownikom ze spółek powiązanych.
Polecamy też:
Wynajem mieszkania dla osoby współpracującej – VAT i koszty podatkowe
Mieszkanie przeznaczone na wynajem – czy podlega amortyzacji
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy szkolenie online:
Sprawdź porady ekspertów:
Odliczanie w całości VAT od wydatków dotyczących samochodu osobowego
Czy wypożyczalnia samochodów osobowych może korzystać ze zwolnienia w vat?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Korekta pliku JPK_VAT – jak powinna wyglądać
Wykazywanie w JPK_VAT sprzedaży zafakturowanej i zafiskalizowanej
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.