PYTANIE: Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości i jest czynnym podatnikiem VAT. Jest właścicielem lokalu użytkowego w budynku wspólnoty mieszkaniowej. Najemca zobowiązany jest płacić czynsz oraz dodatkowo opłaty związane z użytkowaniem lokalu: wydatki na remonty i bieżącą konserwację, na utrzymanie porządku i czystości, opłaty za dostawę energii cieplnej, wody w lokalu. Za te media Spółka nie dostaje faktury, tylko naliczenie opłat ze wspólnoty, na których nie ma VAT. Czy postępuje właściwie przy refakturowaniu, naliczając do opłat od wspólnoty podstawową stawkę VAT?
Klienci będący podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać, czy najem będzie przez nich prowadzony w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też w ramach tzw. najmu prywatnego. Pamiętaj, jednak że istnieją sytuacje, które automatyczne kwalifikują najem jako usługę wykonywaną przez przedsiębiorcę, którego źródłem jest prowadzona działalność gospodarcza.
Dzięki zmianom w podatkach inwestycje w najem nieruchomości mają być bardziej opłacalne dla firm. Trzeba będzie jednak spełniać ustawowe warunki.
W wielu rodzajach działalności m.in. przy prowadzeniu biura rachunkowego, niezbędny jest lokal użytkowy, w którym znajduje się siedziba biura, oraz są świadczone usługi na rzecz klientów, a także przechowywana dokumentacja. Odpowiedni lokal i jego położenie może mieć również znaczenie ze względu na budowanie prestiżu, czy zapewnienia komfortu obsługi klientów. Dlatego warto zadbać o jak najkorzystniejsze warunki najmu lokalu, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo biznesu. Sprawdź jak to zrobić.
Podatnicy będący małżeństwem oddali do użytkowania mały lokal. W PIT-28 omyłkowo wykazali zaniżoną wpłatę miesięczną za najem. Jak skorygować w deklaracji omyłkowo wykazywaną zaniżoną wpłatę miesięczną za najem? Powinno być 204 zł miesięcznie, wpłacano 187 zł.
Sumy wypłacone przedsiębiorcy za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – tak orzekł WSA w Krakowie. Poznaj szczegóły sprawy.
Chodziło o przedsiębiorcę, który zawarł z instytucją finansową umowę na najem lokalu. Instytucja zaproponowała po jakimś czasie wcześniejsze rozwiązania umowy najmu i wypłatę odszkodowania. Umowa nie zawierała jednak postanowień dotyczących możliwości wcześniejszego rozwiązania. Zawarto natomiast porozumienie dotyczące wypłaty odszkodowania w związku z niedotrzymaniem warunków umowy najmu (przedterminowym rozwiązaniem), uzgadniając kwotę odszkodowania. Wątpliwości dotyczyły tego, czy odszkodowanie wypłacone wynajmującemu z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik uważał, że nie.
Działanie spółki polegające na rozwiązaniu umowy najmu i umowy o współpracę, aby zmniejszyć straty ekonomiczne, nie stanowi wystarczającej podstawy do uznania, że koszty z tym związane poniesione zostały w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Takie jest stanowisko organy podatkowego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip