Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej lub z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (PIT-28) powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca stycznia. W tym roku termin przesuwa się na 2 lutego. Poinformował resort finansów.
Podatnik, który przez trzy miesiące w roku wynajmuje drewniane domki, uzyskane przychody opodatkuje 17% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Sprawa dotyczyła podatniczki, która wraz z mężem działkę. Wybudowała na niej 12 domków drewnianych, które zamierza wynajmować na krótkotrwały pobyt. Każde z małżonków prowadzi własną działalność opodatkowaną w sposób zryczałtowany, podatniczka zajmuje się usługami transportowymi.
Jeżeli z uwagi na brak przychodów z najmu podatnik nie wykazał w zeznaniu PIT-36 wydatków remontowych w kosztach uzyskania przychodów, powinien złożyć korektę, w której uwzględni wydane sumy.
Spadkobierca nie może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie złożonego przez zmarłego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.
Osoba będąca w związku małżeńskim zamierza wynająć mieszkanie. Zamierza płacić sama od całego przychodu z tego tytułu (nie z małżonkiem po połowie) podatek zryczałtowany w wysokości 8,5%. Czy fakt wynajęcia mieszkania (umowę) trzeba zgłosić do urzędu skarbowego? Czy należy w tym zgłoszeniu zadeklarować, że przychód będzie przyporządkowany tylko małżonce? Czy trzeba zadeklarować, że podatek będzie płacony co miesiąc (albo kwartalnie), jeśli małżonka tak wybierze?
Zryczałtowaną formę opodatkowania mogą wybrać wszyscy podatnicy osiągający przychody z najmu prywatnego. Możliwość wyboru ryczałtu dotyczy również umów podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip