Prace legislacyjne nad pakietem SLIM VAT 2 zbliżają się do końca. Ustawa została już uchwalona przez Sejm i będzie rozpatrywana przez Senat. Poznaj zmiany w zakresie m.in. ulgi na złe długi w SLIM VAT 2, a także dotyczące rachunków VAT i zakresu MPP.
Split payment zwany inaczej mechanizmem podzielonej płatności jest wyjątkiem od zwykłego sposobu wywiązywania się z obowiązków płatniczych przez kontrahenta. Poza Polską obowiązuje w nielicznych jeszcze krajach unijnych, a motywacją do jego wprowadzenia była luka podatkowa w VAT. Sprawdź, kiedy trzeba zastosować tę konstrukcję.
Pytanie: Czy od 1 kwietnia 2021 r. trzeba oznaczać kodem MPP te transakcje, w których podzieloną płatność zastosowano dobrowolnie? Obecnie oznaczenie MPP jest stosowane przy transakcjach, które obejmują towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT i kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł. Czy to się zmieni i będzie trzeba przy płaceniu wszystkich faktur mechanizmem podzielonej płatności oznaczać je MPP i, co za tym idzie, też w JPK?
Czy w ewidencji sprzedaży prowadzonej podatnik może wskazywać oznaczenie „MPP” w odniesieniu do wszystkich transakcji udokumentowanych fakturami VAT zawierającymi oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”, niezależnie od tego czy należność dotyczy MPP? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko.
Z początkiem 2021 roku weszło w życie wiele zmian w przepisach dotyczących lub nawiązujących do przepisów o mechanizmie podzielonej płatności. Modyfikacje te zostały wprowadzone w ramach tzw. pakietu SLIM VAT. Na co zwrócić uwagę?
Podatnik miał wątpliwość, jakie byłyby skutki sytuacji, gdyby nie dokonywał płatności za towary (objęte obowiązkowym MPP) w formie gotówkowej lub przelewem na rachunek bankowy, lecz w to miejsce wystawiałby weksel własny (solaweksel) na mocy porozumienia wekslowego ze sprzedawcą. Ewentualnie dokonywałby płatności na rzecz podmiotu trzeciego, tzw. wyręczyciela (czyli inny podmiot niż sprzedawca, będący wierzycielem wekslowym) kwoty zobowiązania wekslowego przelewem bankowym na rachunek wskazany przez tego wyręczyciela. Przy czym weksle byłyby wystawiane w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie konkretnego weksla z poszczególnymi fakturami dokumentującymi dostawy towarów.
Czy w przypadku faktury zaliczkowej na kwotę poniżej 15.000 zł trzeba opłacić ją w ramach mechanizmu podzielonej płatności w VAT i stosować oznaczenie MPP w JPK_VAT? W tej sprawie wypowiedział się niedawno organ podatkowy. Warto też pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. Slim VAT wprowadził modyfikacje w przepisach dotyczących MPP.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip