Wielu podatników, którzy są objęci split paymentem, rozważa ze względów ostrożnościowych, oznaczanie wszystkich wystawianych faktur adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeżeli znajdujące się na nich towary i usługi nie są towarami i usługami z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Czy warto?
Od 1 listopada 2019 r. obowiązuje obowiązkowy split payment dla branż określonych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Podatnik, który mimo ciążącego obowiązku nie dokona płatności poprzez mechanizm podzielonej płatności, musi liczyć się z konsekwencjami. Poznaj wyjaśnienia ekspertów na problemy dotyczące split payment.
Od 1 listopada 2019 r. na podstawie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem (wartość sprzedaży brutto) przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty – należy zastosować mechanizm podzielonej płatności (MPP). Pobierz ebook i sprawdź, czy dotyczą Cię nowe przepisy.
Już za 9 dni wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT, która wprowadza m.in. obowiązkowy split payment dla niektórych towarów i usług. Mamy najnowszą wersję ustawy o VAT.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip