Od 1 listopada 2019 r. towary na potrzeby stosowania różnych przepisów ustawy o VAT klasyfikowane są według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług albo według Nomenklatury scalonej (CN).
Chociaż przepisy dotyczące split payment obowiązują od kilku tygodni, pojawiają się nowe problemy. Jeden z nich dotyczy oznaczania wszystkich wystawianych faktur jako „mechanizm podzielonej płatności”, nawet jeżeli towar z faktury nie znajduje się w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.
Od 1 listopada br. w niektórych przypadkach split payment stał się obowiązkową formą dokonania zapłaty za zrealizowane usługi i sprzedane dobra. Sprawdź, jaki będzie wpływ tego obowiązku na księgi rachunkowe.
Po przeczytaniu tekstu:
Czy podatnik, który kupuje różne towary, gdzie tylko jeden jest z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, może rozdzielić te zakupy na dwie odrębne faktury, tak aby uniknąć podzielonej płatności? Mamy wyjaśnienie MF w tej sprawie.
Przed 1 listopada br. w przypadku świadczenia usług stanowiących roboty budowlane mechanizm odwrotnego obciążenia miał zastosowanie wyłącznie w przypadku świadczenia usług przez podwykonawców. A jak jest po zmianach przepisów ustawy o VAT?
Obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności istnieje po spełnieniu określonych warunków, w tym aby kwota należności ogółem na fakturze przekraczała 15.000 zł, albo kwotę tę przekracza całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi. Kłopot pojawia się przy rozliczaniu zaliczek.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip