W związku z odroczeniem terminu wejścia w życie obowiązkowego KSeF, resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które dostosowuje terminy wejścia w życie zmian w JPK_VAT z deklaracją dostosowujących plik do obowiązkowego KSeF. Poznaj szczegóły.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Na czym polegają zmiany w JPK_VAT.
Polecamy porady dotyczące JPK_VAT:
Jak w pliku JPK_VAT wykazać import towarów
Zaległa faktura – czy trzeba skorygować JPK_VAT
Sprawdź, czy można odroczyć wysyłkę JPK_VAT
Klient biura rachunkowego nie dostarczył dokumentów? Sprawdź, co z JPK_VAT
Pomimo tego, że termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF został przesunięty w czasie przez Ministerstwo Finansów, temat ten nie przestaje budzić zainteresowania podatników, księgowych, a także mediów. Świadczą o tym m.in. wyjaśnienia, jakich wspomniany resort udzielił niedawno na temat planów wprowadzenia tzw. samoidentyfikacji nabywców na potrzeby wystawiania faktur w KSeF.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Terminy wystawienia faktur VAT 2024 – praktyczne zestawienia i przykłady
MF zmienia zdanie: 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF dla wszystkich podatników. Ale czy na pewno?
Uwaga! Od 1 lipca 2024 r. minister finansów wprowadza zmiany w JPK_VAT
Poznaj skutki przedwczesnego wystawiania faktur – przegląd orzeczeń i interpretacji
Obowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r., a nie 1 lipca 2024 r., jak wcześniej zakładano. Ustawa z 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która zmienia termin obowiązkowego KSeF została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 10 czerwca br. pod poz. 852. MF zapowiada jednak kolejne zmiany. Sprawdź więcej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Czy będą kolejne zmiany w KSeF.
Polecamy też:
Obowiązkowy KSeF został odroczony, ale to nie oznacza, że księgowi mogą spać spokojnie. Odroczenie KSeF oznacza wzmożone kontrole. Nowa faktura ustrukturyzowane to najbardziej dotkliwe narzędzie kontroli po stronie fiskusa – twierdzi Luiza Pieprzyk. Oglądaj koniecznie szkolenie online i sprawdź, co już teraz możesz zrobić i na co uważać, aby nowe przepisy Cię nie zaskoczyły. Szkolenie zawiera praktyczne przykłady i case studies, które pomogą Ci lepiej zrozumieć praktyczne skutki planowanych zmian.
Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, który prowadzi Luiza Pieprzyk, członek Rady Konsultacyjnej przy Rzeczniku MŚP, były urzędnik Ministerstwa Finansów, audytor podatkowy, trener, wykładowca, ekspert ds. prawno-podatkowych w BTLA, specjalista w zakresie VAT w Polsce i UE, partner TAX & DUTY, niezależna publicystka.
W swoim szkoleniu ekspertka wyjaśnia, na jakim etapie legislacyjnym obecnie jesteśmy, jeżeli chodzi o KSeF, jakie problemy mogą napotkać przedsiębiorcy oraz jakie zmiany w narzędziach kontroli wprowadza Ministerstwo Finansów.
Luiza Pieprzyk radzi, aby wykorzystać czas przesunięcia KSeF m.in. na zrobienie porządków w umowach z kontrahentami i uporządkowanie procedur w firmach.
Ze szkolenia dowiesz się:
Polecamy w Portalu FK:
Klient biura rachunkowego a KSeF – szkolenie online
Resort finansów przygotuje podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur
Klient biura rachunkowego a KSeF – szkolenie onlineObowiązkowy KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Projekt w tej sprawie jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. To nie koniec zamieszania z nowymi terminami. Okazuje się, że powstanie kolejna nowelizacja, która wprowadzi drugi termin dla firm o rocznych obrotach brutto poniżej 200 mln zł. Dowiedz się więcej.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak resort finansów tłumaczy decyzję o tym, aby KSeF wszedł w życie w tym samym czasie dla wszystkich podatników.
Polecamy też:
Na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański podał datę, kiedy wejdzie w życie obowiązkowy KSeF. Sprawdź, kiedy zacznie się rewolucja w fakturowaniu.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jaka jest data obowiązkowego KSeF.
Polecamy też:
Resort finansów przygotuje podręcznik na temat Krajowego Systemu e-Faktur
Klient biura rachunkowego a KSeF – szkolenie online
Czy dowody wewnętrzne wystawiać w KSeF
Ministerstwo Finansów przekazało do konsultacji projekt specyfikacji oprogramowania interfejsowego zawierającej nowe funkcjonalności w zakresie obowiązkowego KSeF.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Konsultacje w Ministerstwie Finansów projektu zmian w zakresie obowiązkowego KSeF
Uwaga! Jednakowy termin obowiązkowego KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych
KSeF w JST – sprawdź, jak przygotować się na nowe obowiązki w fakturowaniu
Jak przeliczać faktury do rozliczenia WNT? Przykład z wyjaśnieniem
Jakie są zasady wystawiania faktur zaliczkowych i rozliczeniowych w KSeF
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.