KseF

Faktury ustrukturyzowane w KSeF 2022 – 8 pytań i odpowiedzi, jak stosować w praktyce

Faktury ustrukturyzowane w KSeF 2022 – 8 pytań i odpowiedzi, jak stosować w praktyce

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, które umożliwiają podatnikom wystawianie faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (dalej: KSeF). Pojawiły się już pierwsze pytania od księgowych dotyczące stosowania faktur ustrukturyzowanych w KSEF. Poznaj odpowiedzi.

Czy obecnie istnieją duplikaty faktur? 

Obowiązek ponownego wystawiania faktur (w przypadku gdy faktura uległa zniszczeniu albo zaginęła) istnieje bez zmian. Jedyną zmianą wprowadzoną w tym zakresie od 1 stycznia 2022 r. było zniesienie obowiązku oznaczania takich faktur wyrazem „DUPLIKAT”. Obecnie faktury wystawiane ponownie mogą (art. 106l ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), ale nie muszą być oznaczane tym wyrazem.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się więcej na temat faktury ustrukturyzowane w KSeF.

Sprawdzisz m.in.:

  • Czy w świetle przepisów o fakturach ustrukturyzowanych w KSeF można nadal wystawiać faktury pro forma?
  • Co z fakturami, które były wystawione przed KSeF? Również nie będzie można do nich wystawić duplikatu?
  • Czy wszystkie faktury korygujące muszą być wysyłane przy użyciu KSeF?
  • Czy faktury korygujące muszą zawierać numer korygowanej faktury w KSeF?
  • Czy możemy drukować fakturę, która była przesłana do KSeF?
  • Czy na wydruku faktury ustrukturyzowanej musimy podawać numer KSeF?
  • Czy w sytuacji, gdy wróci do nas wydruk faktury, która była wysłana do KSeF, to możemy na takiej podstawie wystawić korektę?
KSEF. Jak korzystać z systemu

Jak korzystać z KSEF od 1 stycznia 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy będą mogli wystawiać faktur ustrukturyzowanych. Będą to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. MF przedstawiło właśnie sposoby nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Jest to zawarte w projekcie rozporządzenia w sprawie KSEF.

Przepisy dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur określać będą dodawane z początkiem 2022 r. art. 106na-106ne ustawy o VAT. Przepisy te uzupełniać będą przepisy wykonawcze, które zawiera przygotowane przez resort finansów rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Przepisami tymi będą określone:

1)    rodzaje uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur;

2)    sposoby nadawania, zmiany lub odbierania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur oraz wzór zawiadomienia o nadaniu lub odebraniu tych uprawnień;

3)    sposoby uwierzytelnienia podmiotów korzystających z Krajowego Systemu e-Faktur;

4)    dane faktury ustrukturyzowanej, których podanie umożliwia dostęp do tej faktury w Krajowym Systemie e-Faktur.

Rodzaje uprawnień do korzystania z KSEF

Przepisami § 2 projektowanego rozporządzenia określone są uprawnienia podmiotów uprawnionych do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.

Uprawnieniami tymi mają być uprawnienie do:

1)    nadawania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (uprawnienia te przysługiwać mają podmiotom wskazanym w § 2 ust. 2 projektowanego rozporządzenia),

2)    wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych (uprawnienia te przysługiwać mają podmiotom wskazanym w § 2 ust. 3 projektowanego rozporządzenia),

3)    wystawiania faktur, o których mowa w art. 106d ustawy o VAT, będących fakturami ustrukturyzowanymi (uprawnienia te przysługiwać mają podmiotom wskazanym w § 2 ust. 4 projektowanego rozporządzenia).

E-faktury w KSEF od 1 stycznia 2022 r.

E-faktury w KSEF będzie można wystawić już od 1 stycznia 2022 r.

Jedną z wielu zmian podatkowych wchodzących w życie od początku 2022 roku będzie możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Będą to e-faktury w KSEF, czyli wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur. Kto może wysyłać e-faktury w KSEF? Jakie korzyści będą mieli podatnicy, którzy wyślą faktury ustrukturyzowane? Sprawdźmy.

Wystawianie faktur e-faktur w KSEF

Faktury ustrukturyzowane będą fakturami wystawianymi przez podatników przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Będą one miały przydzielony numer identyfikujący tę fakturę w systemie (art. 2 pkt 32a ustawy o VAT). Faktury te będą wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wzoru i będą uznawane za wystawione w dniu przesłania ich do Krajowego Systemu e-Faktur. Będą one przechowywane w KSEF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione (zob. dodawany art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT).

Przesyłanie e-faktur w KSEF

Faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur będą mogły być nie tylko wystawiane, ale również przesyłane do odbiorców. Będzie to jednak wymagało uzyskania akceptacji odbiorców faktur (zob. art. 106na ust. 2 ustawy o VAT). Przepisy nie przewiduje tego, w jakiej formie ma być przekazywana akceptacja. A więc akceptacja ta będzie mogła być wyrażana w dowolnej formie, w tym ustnie.

Brak akceptacji na otrzymywanie e-faktur w KSEF

Jeżeli odbiorca nie wyrazi zgody na otrzymywanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, wystawca zachowa prawo do wystawienia faktury ustrukturyzowanej przy użyciu tego systemu. Jednak wystawioną fakturę będzie obowiązany przekazać odbiorcy w inny uzgodniony z nim sposób (zob. dodawany art. 106g ust. 3b ustawy o VAT np. e-mailem w postaci elektronicznej lub papierowej.

W konsekwencji faktury ustrukturyzowane dzielić się będą na faktury ustrukturyzowane:

  • wystawione i przesłane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur,
  • wystawione przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur, lecz przesłane odbiorcy poza Krajowym Systemem e-Faktur.
Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • kto i kiedy może wystawiać e-faktury w KSEF;
  • na jakie korzyści mogą liczyć podatnicy wystawiający e-faktury w KSEF
  • jaka powinna być treść e-faktur w KSEF.