KseF

Kod QR na fakturze w KSeF - nowy obowiązek

Kod QR na fakturze wystawionej w KSeF: Nowy obowiązek dla podatników

W niektórych przypadkach podatnicy będą zobowiązani do oznaczania faktur ustrukturyzowanych kodem weryfikującym. W wyjątkowych sytuacjach taki obowiązek wystąpi również w przypadku faktur, które zostaną wystawione poza Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Sprawdź, kiedy stosować kod QR na fakturach wystawionych przy użyciu KSeF i w jakim celu trzeba oznaczać kodem faktury.

Kodem weryfikującym oznaczane będą głównie wizualizacje faktur ustrukturyzowanych (np. w formacie pdf czy też w postaci papierowej). Kod weryfikujący umożliwi sprawdzenie, czy otrzymany dokument został wystawiony przy użyciu KSeF, a także czy dane na nim zawarte są zgodne z fakturą, która znajduje się w KSeF. Taką funkcjonalność zapewni KSeF.

Dostęp to faktury ustrukturyzowanej za pośrednictwem kodu weryfikującego zasadniczo będzie możliwy po wcześniejszym uwierzytelnieniu i autoryzacji w KSeF, jednak nie tylko. Można będzie również uzyskać dostęp do faktury ustrukturyzowanej bez logowania się do KSeF, przy czym w takim przypadku konieczne będzie podanie dodatkowych danych z faktury. 

Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Faktury dokumentujące nietransakcyjne WDT – czy trzeba wystawiać w KSeF

Od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Czy obowiązek ten będzie dotyczyć również faktur dokumentujących tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów? W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Sprawdź jego stanowisko i poznaj komentarz eksperta.

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu podatkiem VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).

Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dochodzi na skutek dostaw na rzecz podatników towarów wywożonych do innych państw członkowskich (są to tzw. transakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów).

Do WDT dochodzi również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Są to tzw. nietransakcyjne wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (dalej nazywane nietransakcyjnymi WDT).