Formularz ZUS ZCNA przeznaczony jest do: zgłoszenia danych o członku rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego, zgłoszenia utraty uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny zgłoszonego uprzednio na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA (używanym do czerwca 2008 r.), dokonania zmiany / korekty danych dotyczących członka rodziny zgłoszonego na druku ZUS ZCNA lub ZUS ZCZA – w tym celu wypełnia się blok IV, w którym wyrejestrowuje się członka rodziny z nieaktualnymi / błędnymi danymi, oraz blok V, w którym zgłasza się członka rodziny z aktualnymi / poprawnymi danymi.
Zarówno ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpieczenie zdrowotne pracownika ustają z dniem rozwiązania umowy o pracę. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest więc wyrejestrowanie pracownika z tych ubezpieczeń w ZUS w terminie 7 dni od dnia rozwiązania stosunku pracy. Dokonuje się tego, przesyłając do ZUS właściwie wypełniony formularz ZUS ZWUA, w którym podaje się m.in. datę oraz przyczyny wyrejestrowania pracownika. Wyrejestrowanie następuje z kodu tytułu ubezpieczenia, który podał płatnik składek, niezależnie od schematu podlegania poszczególnym rodzajom ubezpieczeń.
Formularz ZUS PEL jest to pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z ZUS. Może go złożyć zarówno osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółka, jeśli chcą upoważnić konkretną osobę do reprezentowania ich interesów przed organem rentowym. Spółki, które mają wieloosobowe przedstawicielstwo, muszą złożyć dodatkowo formularz ZUS PEL-Z, w którym podpisują się wszystkie osoby udzielające pełnomocnictwa oraz podają swoje dane. Udzielenie pełnomocnictwa na formularzu ZUS PEL nie będzie skuteczne w przypadku reprezentowania płatnika składek w trakcie kontroli ZUS. Wówczas należy złożyć formularz ZUS PEL-K.
Ustalając, jakim ubezpieczeniom powinien podlegać zleceniobiorca, należy wiedzieć, czy jest on równocześnie zatrudniony w innej firmie. A jeśli tak, to na podstawie jakiej umowy. W tym celu przy zawieraniu umowy, od zleceniobiorcy należy pobrać stosowne oświadczenie. Pobierz oświadczenie zleceniobiorcy, które pomoże Ci ustalić, jakim ubezpieczeniom on podlega. Dzięki temu unikniesz czasochłonnych korekt do ZUS.
Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej.
Członkowi rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości 4.000 zł. Jeśli koszty pogrzebu poniosła inna osoba niż członek rodziny albo pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, zasiłek Ci w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4.000 zł. Wniosek wraz z dokumentami złóż w dowolnej placówce ZUS: osobiście, przez osobę upoważnioną, pocztą, elektronicznie przez PUE ZUS. Jeśli złożysz wniosek elektronicznie przez PUE ZUS, pozostałe dokumenty złóż w ZUS osobiście, przez osobę upoważnioną lub wyślij pocztą. Do złożenia wniosku i odbioru zasiłku pogrzebowego można upoważnić zakład pogrzebowy, który organizował pogrzeb. W takim przypadku ZUS przekaże zasiłek pogrzebowy bezpośrednio na konto zakładu pogrzebowego. Pobierz Z-12 – wniosek o zasiłek pogrzebowy w wersji obowiązującej od 10 czerwca 2022 r.
Wniosek wypełnia się, jeśli ubezpieczony ubiega się o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego (do 2 tygodni). Pobierz formularz obowiązujący od 19 stycznia 2023 r.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest, wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15) zawierający wszystkie niezbędne dane do ustalenia uprawnienia do zasiłku. Dlatego jeśli pracodawca jest płatnikiem zasiłków to do niego pracownik powinien kierować formularz Z-15a – w przypadku choroby dziecka, ponieważ to on jest zobowiązany do ustalenia prawa i ewentualnej wypłaty zasiłku. Pobierz wersję formularza obowiązującą od 27 czerwca 2022 r.
Wniosek ZZD obowiązuje od 29 lipca 2022 r. Wypełnia się go, jeżeli ubezpieczony pobiera świadczenia krótkoterminowe, tj. zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, zasiłek wyrównawczy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek pogrzebowy i chce zgłosić do ZUS zmianę adresu zamieszkania, adresu do korespondencji, imienia/ nazwiska lub numeru rachunku bankowego, tak aby ZUS przekazywał świadczenie na rachunek bankowy ubezpieczonego.
Wniosek ZPO składa się, jeśli ZUS ma zastosować zwolnienie podatkowe przy naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od pobieranego zasiłku macierzyńskiego osobom korzystającym z ulgi dla powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.