W dniu 24 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo bankowe, wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2. Jego celem ma być uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług. Co ważne, ustawa wchodzi w życie już 1 października 2021 r., przy czym zmiany w zakresie korekt importu towarów i neutralnego rozliczenia WNT, importu usług i dostaw krajowych podlegających odwrotnemu obciążeniu obowiązują już od następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Uchwalone zmiany można podzielić na kilka bloków tematycznych, z których każdy wymaga komentarza.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą i konsumentem (B2C). Wynikają one z ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, co się zmieniło.
Ustawa nowelizująca ustawę o VAT oraz Prawo bankowe, która wprowadza tzw. pakiet SLIM VAT 2 została uchwalona przez Sejm i obecnie pracuje nad nią Senat. Pakiet SLIM VAT 2 ma wejść w życie 1 października. Zobacz, jakie zmiany wprowadza.
Resort finansów opublikował zmiany w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Po nowelizacji nie trzeba będzie stosować oznaczeń MPP. Poznaj zmiany w pliku JPK_VAT od 1 lipca 2021 r.
Pakiet VAT e-commerce, kasy online, czy też zmiany w JPK_VAT - to tylko część zmian w VAT, które zaczną obowiązywać od początku lipca. Wciąż nie ma jeszcze gotowego rozporządzenia w sprawie JPK_VAT, a pakiet VAT e-commerce - po wprowadzeniu poprawek senatu -trafił do sejmu. Warto jednak już dziś przygotować się na zmiany w VAT od 1 lipca 2021 r.
Ułatwienie wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych – taki jest cel zmian dotyczących JPK_VAT. Właśnie pojawiła się nowa wersja projektu dotyczącego zmian w pliku JPK_VAT. Projekt reguluje kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Nowa wersja projektu uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Pojawi się też kilka nowych oznaczeń, co wynika ze zmian dotyczących VAT e-commerce.
Rada Ministrów przyjęła na ostatnim posiedzeniu projekt zmian w ustawie o VAT. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce. Celem nowych rozwiązań jest uszczelnienie VAT i pokonanie barier w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Od kiedy nowe przepisy?
Od 1 lipca br. wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące stawek podatku VAT. Zmiana stawek VAT obejmie w szczególności wiele towarów takich, jak niektóre artykuły spożywcze, kosmetyczne czy produkty dla dzieci i niemowląt. Podatnicy powinni się do tej zmiany odpowiednio przygotować. Sprawdź, jak to zrobić.
Resort finansów przygotował kolejny pakiet uproszczeń w VAT, tzw. SLIM VAT 2. Pakiet przynosi m.in.: prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. Właśnie rozpoczęły się konsultacje projektu.
MF przygotowało kolejny pakiet uproszczeń w VAT, tzw. SLIM VAT 2. To kolejny pakiet uproszczeń w podatku od towarów i usług. Jak zapowiada resort finansów pakiet przynosi im m.in.: prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. Właśnie rozpoczęły się konsultacje projektu. Zobacz, czego dotyczą zmiany.
Nowelizacja ustawy o VAT obejmuje wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (pakiet SLIM VAT). Zmiany te mają wejść w życie już od początku 2021 roku. Nowe regulacje wprowadzają modyfikacje przy rozliczaniu faktur korygujących.
Wraz z początkiem przyszłego roku wejdą w życie zmiany dotyczące m.in.: fakturowania, ułatwień dla eksporterów oraz pakiet korzyści finansowych dla przedsiębiorców. Jest to tzw. pakiet slim VAT. Dodatkowo uruchomione zostaną rozwiązania doprecyzowujące niektóre konstrukcje VAT oraz dotyczące tzw. Tax Free. Na ostatnim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt w tej sprawie.
Po zmianach przepisów każdy importer może skorzystać z uproszczenia w VAT, tj. rozliczenia podatku bezpośrednio w deklaracji. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory wykazywali podatek należny w zgłoszeniu celnym, mogą zmienić formę rozliczenia.
Wydłużenie terminu na wywóz towarów w celu zachowania stawki 0% przy opodatkowaniu zaliczek z tytułu eksportu towarów z 2 na 6 miesięcy czy też doprecyzowanie przepisów o mechanizmie podzielonej płatności – takie zmiany zakłada przygotowany przez resort finansów projekt. W tym numerze kontynuujemy omawianie rozwiązań, które przewiduje nowelizacja wprowadzająca slim VAT.
Celem najnowszych zmian w VAT jest wprowadzenie ułatwienia w rozliczaniu VAT. Co się zmieni w zakresie korekty faktur, MPP i prezentu o małej wartości?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip