Wczoraj (5 grudnia) Komisja Finansów Publicznych przyjęła wszystkie wprowadzone przez Senat poprawki do ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jedna z poprawek Senatu przesuwa termin wejścia w życie ustawy na 1 kwietnia 2013 r.
Senat wprowadził kilka poprawek do uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT. Kluczowa dla podatników jest zmiana terminu wejścia w życie nowych przepisów z 1 stycznia na 1 kwietnia 2013 r.
Zmiany dotyczące eksportu i importu, nowe zasady ustalania podstawy opodatkowania, zwolnienia przedmiotowe, a przede wszystkim fundamentalna zmiana dotycząca momentu skorzystania z prawa do odliczenia VAT - to tylko „kropla w morzu” przepisów znowelizowanych ustawą z 23 listopada 2012 r. Przepisy te wymagają jednak szczegółowej analizy.
Podstawowa stawka VAT ma szansę wrócić do poziomu 22% - podkreślił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski udzielając wyjaśnień na pytania i wątpliwości posłów zgłoszone podczas drugiego czytania projektu ustawy nowelizującej ustawę o VAT. Minister dodał, że trwają prace nad nową derogacją, która od 2014 r. odzwierciedlałaby przeciętny sposób wykorzystania samochodu osobowego w polskich przedsiębiorstwach.
Sejmowa podkomisja stała do monitorowania systemu podatkowego zdecydowała o przesunięciu terminu wejścia w życie niektórych kluczowych zmian w VAT na 2014 rok, a także przyjęła kilka istotnych poprawek, które należy uznać za krok w dobrym kierunku.
Podczas prac nad projektem nowelizacji ustawy VAT pojawiła się propozycja, aby te zmiany - które miały wejść w życie z dniem 1 lipca 2013 r. - weszły jednak w życie dopiero 1 stycznia 2014 r. Jakie przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2014 r.?
Wprowadzenie zasady w pełni kasowej dla małych podatników ułatwi rozliczenia i spowoduje poprawę przepływów finansowych. Pozytywnie należy ocenić również skrócenie okresu oczekiwania na korektę ulgi za złe długi. Wątpliwości budzi natomiast wprowadzenie sankcji związanej z brakiem zapłaty.
W dniu dzisiejszym w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w VAT. Zaproponowany projekt ustawy zawiera równocześnie szereg zmian upraszczających stosowanie przepisów dotyczących podatku VAT dla przedsiębiorców, zapewniających pewność prawną oraz zmierzających do odbiurokratyzowania wielu obowiązków nałożonych obecnie na podatników.
Szczególną uwagę należy poświęcić zmianom dotyczącym zwolnienia podmiotowego oraz sprzedaży towarów używanych. Te zmiany wejdą w życie najszybciej.
Na wniosek ministra gospodarki rząd przyjął założenia do projektu tzw. III ustawy deregulacyjnej. Nowe przepisy mają przyczynić się do poprawy płynności finansowej przedsiębiorców m.in. poprzez zmiany w przepisach o VAT, ograniczyć zatory płatnicze oraz zwiększyć dyscyplinę płatniczą między przedsiębiorcami.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Do projektu nowelizacji ustawy o VAT wprowadzono przepisy o charakterze dostosowawczym do prawa Unii Europejskiej. Zaproponowane zmiany wynikają także z potrzeby racjonalnego stosowania obniżonych stawek VAT, upraszczają rozliczenia podatku, wprowadzają stabilność prawną oraz zmniejszają obciążenia biurokratyczne dla przedsiębiorców.
Z dniem 1 sierpnia 2011 r. zmieniły się objaśnienia do niektórych deklaracji składanych przez podatników podatku od towarów i usług, tj. VAT-7, VAT-7K i VAT-7D.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip