Mechanizmem odwrotnego obciążenia zostaną objęte m.in.: telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole do gier. To jedna ze zmian dotycząca nowelizacji ustawy o VAT. Wczoraj Senatorowie wprowadzili jeszcze 10 poprawek.
Rozszerzenie tzw. mechanizmu odwróconego obciążenia dla niektórych towarów, zmiany w zakresie metody odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych w działalności mieszanej. Takie rozwiązania zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT oraz ustawy Prawo zamówień publicznych. Poznaj szczegóły.
Nowelizacja doprecyzowuje m.in. regulacje dotyczące tzw. ulgi na złe długi poprzez zmniejszenie asymetrii w jej stosowaniu przez wierzyciela i dłużnika. Mechanizm ten dotyczy płatności, które nie zostały uregulowane w ciągu 150 dni od upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Z ulgi nie można skorzystać, jeżeli dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji. Dłużnik nie będzie zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego, jeżeli w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150. dzień od terminu płatności np. faktury, będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
Rozszerzenie stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia do obrotu m.in. telefonami komórkowymi, tabletami i laptopami, czy też zmiany dotyczące stosowania ulgi na złe długi - takie zmiany wprowadza przyjęta we wtorek przez Rząd nowelizacja ustawy o VAT. Poznaj szczegóły zmian.
Zapewnienie większej skuteczności i uszczelnienie mechanizmu odwrotnego obciążenia to jedna ze zmian przyjętej wczoraj przez Rząd nowelizacji.
Mechanizm odwrotnego obciążenia
Odwrotne obciążenie (z ang. reverse charge mechanism) polega na przesunięciu ze sprzedawcy na nabywcę obowiązku rozliczenia podatku. Chodzi o przeciwdziałanie nadużyciom i wyłudzaniu VAT.
Znamy już projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, kaucja gwarancyjna sięgająca 10 mln zł w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre z planowanych zmian.
Obecnie trwają prace nad zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług. Część z nich została już przyjęta przez Sejm, m.in. dotyczące miejsca opodatkowania usług elektronicznych, radiowych, nadawczych i elektronicznych, inne zawarte w projekcie z 25 czerwca 2014 r. jeszcze nie. Większość nowych przepisów będzie obowiązywać już od początku roku.
Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, kaucja gwarancyjna sięgająca 10 mln zł w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre zmiany opublikowanego właśnie projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Głównym celem, jaki przyświeca projektowanym zmianom, jest większa skuteczność w walce z oszustwami podatkowymi w VAT. Przyjmują one często formę zorganizowaną (np. transakcje karuzelowe), w której istotnym elementem jest wykorzystywanie tzw. słupów (podmiotów zazwyczaj nieposiadających majątku, które nie rozliczają podatku). W takich działaniach chodzi o tworzenie łańcuchów transakcji, aby wyłudzić VAT. Mechanizm odwrotnego obciążenia jest instrumentem do walki z takimi nieprawidłowościami.
Jeżeli z odpowiednich dokumentów wynika, że konstrukcja samochodu wyklucza użycie go do celów prywatnych, to od wydatków związanych z eksploatacją, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia VAT w pełnej wysokości. Nie trzeba przy tym prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani składać VAT-26.
Podatnicy, którzy z samochodów korzystają wyłącznie w celach firmowych, aby mogli skorzystać z pełnego odliczenia VAT, muszą prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Konieczne jest też złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego informacji – VAT-26. Jest na to 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.
Co innego jeżeli samochód jest ustawowo uznany za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.
Rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną o niektóre postacie srebra i platyny, wyższa kaucja gwarancyjna w przypadku dostaw paliw, zmiany w uldze na złe długi – to tylko niektóre zmiany przyjętego wczoraj przez Rząd projektu nowelizacji ustawy o VAT i Prawa zamówień publicznych.
Zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o VAT zawiera szereg rozwiązań istotnych dla podatników. Na aprobatę zasługuje to, że resort finansów stosunkowo szybko reaguje na wskazywane zarówno przez sądy administracyjne, jak i podatników obszary wymagające zmian. To wnioski z opinii przygotowanej przez ekspertów w BCC.
Ważne jest natomiast, aby planowane zmiany – a mają one w dużej mierze charakter systemowy – zostały wprowadzone w sposób, który nie będzie powodował wątpliwości interpretacyjnych oraz nadmiernych obciążeń administracyjnych po stronie podatników.
Zmiany w VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2014 roku dotyczą kluczowych zagadnień związanych z rozliczaniem VAT. Poprawność stosowania nowych zasad zostanie zweryfikowana po złożeniu deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy bieżącego roku. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność skorygowania podatku naliczonego przez podatników rozliczających się tzw. strukturą.
Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy przepisy dotyczące odpowiedzialności solidarnej w VAT, które obowiązują od 1 października 2013 r. są konstytucyjne. Z takim wnioskiem do Trybunału zwróciła się grupa posłów.
2014 rok oznacza dla podatników wiele zmian. Wśród nich najliczniejsze dotyczą podatku od towarów usług. Nie zabraknie też nowych regulacji w podatkach dochodowych, jak chociażby ta dotycząca spółek komandytowo-akcyjnych, które wraz 1 stycznia stały się podatnikami CIT. Wzrastają też podatki i opłaty lokalne, wyższa akcyza obowiązuje na alkohol i papierosy.
Podczas piątkowego posiedzenia Sejm nie poparł wniosku o odrzucenie zmian w VAT i w Ordynacji podatkowej, które zakładają walkę z oszustwami podatkowymi w handlu towarami wrażliwymi.
Celem projektowanych zmian jest walka z wyłudzeniami i z oszustwami podatkowym. Wniosek o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa zgłosił Ruch Palikota.
Sprawdź też:
Solidarna odpowiedzialność ograniczy wyłudzenia VAT w obrocie towarami wrażliwymi
Od 11 maja obowiązuje rozporządzenie, które dostosowuje przepisy o ewidencji przychodów do zmian w przepisach z zakresu VAT. Obok wyliczenia dokumentów, które uważane są za faktury i regulacji dotyczących dowodów wewnętrznych, przepisy wyjaśniają również zasady ujmowania korekt sprzedaży rejestrowanej na kasach fiskalnych.
Nowe rozporządzenie obowiązuję od 11 maja, ale uwzględnia także przepisy przejściowe, regulujące księgowanie od 1 stycznia 2013 r.
Przy dostawie mediów podatnicy nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur dokumentujących otrzymanie zaliczek - 7 grudnia Sejm uwzględnił wszystkie poprawki Senatu do ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip