Obcokrajowcy będący specjalistami z niektórych branż, w tym służby zdrowia oraz IT, będą mogli podejmować pracę w Polsce bez zezwolenia. Jest już projekt stosownego rozporządzenia w tej sprawie.
Resort pracy przygotował przepisy, które umożliwią zakładom pracy - w przypadku niektórych prac związanych z działalnością rolniczą - ciągłą współpracę z cudzoziemcem przez dłuższy okres niż ma to miejsce w ramach zezwolenia na pracę sezonową.
Wydłużenie okresu pracy wykonywanej bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy przez cudzoziemców. Wprowadzenie obowiązku elektronicznego składania wniosków o zezwolenia i oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy. Zwolnienie agencji pracy tymczasowej z konieczności uzyskania nowego zezwolenia na pracę w przypadku zmiany pracodawcy użytkownika. To tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza nowa ustawa o rynku pracy. Dowiedz się więcej na ten temat i przygotuj się na zmiany.
Zagadnienie dotyczące wykonywania pracy w Polsce przez cudzoziemców reguluje ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Obecnie prowadzone są prace nad nową ustawą o rynku pracy, której ogólnym celem jest unowocześnienie przepisów i dostosowanie ich do nowych wyzwań oraz potrzeb rynku zatrudnienia. Nowy akt prawny został zaprojektowany z uwzględnieniem obecnej sytuacji społeczno-gospodarczej w kraju. Zmiany dotyczą również tematyki powierzania pracy cudzoziemcom, w szczególności w zakresie ułatwień proceduralnych oraz zapobiegania nadużyciom ze strony nieuczciwych pracodawców. W większości bazują na dotychczasowych rozwiązaniach, ale przewidują również szereg przepisów o charakterze doprecyzującym.
Sprawdź! Kogo można zatrudnić i na jakiej podstawie, jak opodatkować dochody uzyskane przez cudzoziemca, jakie zasady obowiązują w zakresie ubezpieczeń społecznych, jakie są skutki zatrudnienia cudzoziemca bez zezwolenia.
Obecnie zatrudnienie cudzoziemca jest dużo bardziej skomplikowane i czasochłonne niż zatrudnienie Polaka. Pracodawca decydujący się na jego zatrudnienie musi wiedzieć: kiedy niezbędne jest zezwolenie na pobyt w Polsce, zezwolenie na pracę, kiedy obywatel innego kraju może pracować bez zezwolenia, jakie są rodzaje zezwoleń oraz kiedy możliwa jest praca na podstawie zezwolenia na pracę sezonową. Jak w tym wszystkim się połapać kiedy każdy przypadek jest inny? Zapisz się na nasz warsztat i dowiedz się, jakie kroki należy podjęć, aby zgodnie z przepisami zatrudnić cudzoziemca.
Podczas warsztatu online dowiesz się::
Upewnisz się:
Sprawdź, kogo można zatrudnić i na jakiej podstawie. Jak opodatkować dochody uzyskane przez cudzoziemca, jakie zasady obowiązują w zakresie ubezpieczeń społecznych, jakie są skutki zatrudnienia cudzoziemca bez zezwolenia. Poznaj odpowiedzi na te wszystkie pytania. Dzięki temu nie popełnisz błędu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował niedawno długo wyczekiwane przez pracodawców wytyczne, które ujednolicają zasady wydawania zaświadczeń A1 dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. Poznaj szczegóły.
Problem : Jakie warunki muszą być spełnione w świetle najnowszych wytycznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby zostało wydane zaświadczenie A1 dla cudzoziemca spoza państwa członkowskiego Unii Europejskiej?
Przedsiębiorca zatrudnił pracownika z innego państwa UE w ramach realizacji pewnego projektu finansowanego z programu ramowego Unii Europejskiej. Pracownik co miesiąc będzie otrzymywał dwuskładnikowe wynagrodzenie. Sprawdź, czy pracodawca ma obowiązek opłacać składki od otrzymywanego przez niego dodatku z tytułu relokacji.
22 czerwca 2017 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa m. in. wprowadza niższe grzywny kar za powierzanie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy.
Będą nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Sprawdź szczegóły planowanych zmian.
Skomplikowane procedury związane z zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców. Zwiększenie obciążeń dla pracodawców. Tak oceniają eksperci projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczący zatrudniania pracowników sezonowych z państw trzecich. Poznaj szczegóły planowanych zmian.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip