Dnia 1 maja 2015 r. weszły w życie nowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy umożliwiają wykonywanie pracy na terytorium RP bez zezwolenia dla nowych grup osób, dodatkowo wprowadzają zmiany w zakresie wydawania zezwoleń na pracę przez powiatowe urzędy pracy.
Od 1 maja zaczną obowiązywać nowe zasady wydawania zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Chociaż nowe przepisy w przeważającej części odpowiadają regulacjom dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 29 stycznia 2009 r., to wprowadząją kilka istotnych zmian m. in. ograniczenie kręgu osób, wśród których w pierwszej kolejności PUP poszukuje kandydatów spełniających wymagania określone w ofercie pracy, oraz możliwość niewyrażenia zgody przez pracodawcę na skierowanie do niego tak wybranych kandydatów.
Prezydent RP podpisał ustawę z 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W najbliższych dniach ustawa zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, a po 14 dniach od ogłoszenia wejdzie w życie.
Surowe kary dla pracodawców, zatrudniających nielegalnie cudzoziemców - przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Polski. Przepisy ustawy dostosowują polskie prawo do przepisów UE. Komisja Europejska zapowiedziała zastosowanie przeciwko Polsce kar za brak wdrożenia na czas unijnych przepisów.
Polska, podobnie jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej ma obowiązek wprowadzić przepisy dotyczące sankcji dla pracodawców, którzy zatrudniają nielegalnie cudzoziemców, zgodnie z wymogami prawa Unii Europejskiej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało stosowny projekt dostosowujący nasze przepisy do wymogów unijnych, jednak wywołuje on wątpliwości odnośnie jego zgodności z prawem polskim.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip