Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19, czyli popularnego koronawirusa. Aby uzyskać taki zasiłek należy złożyć stosowne oświadczenie.
Od 8 marca obowiązuje ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Obecnie trwają prace nad jej nowelizacją. Doprecyzowane zostaną m.in. kwestie związane z pracą zdalną oraz dodatkowym zasiłkiem opiekuńczego w razie zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko. Poznaj szczegóły zmian.
Specustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wprowadziła dodatkowy zasiłek opiekuńczy na wypadek konieczności zajęcia dziećmi w czasie zamknięcia przedszkola czy szkoły. W okresie od 12 do 25 marca w całej Polsce nie odbywają się zajęcia edukacyjne. Rodzice mogą więc wziąć wolne na opiekę, płatne specjalnym zasiłkiem. Szczegóły poniżej.
W związku z rozprzestrzenianiem się korona wirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamieścił na swojej stronie internetowej ważną informację na temat uprawnień do świadczeń w przypadku wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny lub izolacji.
Wniosek zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem
Wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny
Osobie odbywającej staż na podstawie skierowania przez urząd pracy nie przysługuje zasiłek opiekuńczy, natomiast ma ona prawo do stypendium za okres niezdolności do pracy. Jak ma postąpić pracodawca, którego stażysta musi zająć się opieką nad 3 letnim dzieckiem? Czy, aby otrzymać pełne stypendium powinien przedstawić zwolnienie lekarskie? Czy może wystarczy samo zaświadczenie wystawione przez lekarza? Sprawdź szczegóły w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip