Pracodawca jako płatnik ma obowiązek naliczania, pobierania i odprowadzania zaliczek podatkowych od wypłacanego świadczenia rehabilitacyjnego. Przy kalkulowaniu zaliczek należy uwzględniać kwotę zmniejszającą podatek, jeśli zawnioskował o to pracownik. Sprawdź szczegóły. Pobierz aktualny formularz ZNp-7 - Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne.
Podmiot zatrudniający w stosunku do należności wypłacanych za czas choroby pracownika pełni rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wiąże się to przede wszystkim z obowiązkiem obliczania i poboru w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od tych należności. Dotyczy to m.in. także świadczenia rehabilitacyjnego, w stosunku do którego przy kalkulowaniu zaliczek podatkowych należy stosować ogólne reguły. Oznacza to m.in. konieczność uwzględniania kwoty wolnej od podatku poprzez stosowanie kwoty zmniejszającej podatek jeśli oświadczenie w tej sprawie złoży zatrudniony podatnik (np. na wzorze PIT-2 przygotowanym przez resort finansów).
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Pracownik cały miesiąc przebywa na zasiłku rehabilitacyjnym. Zasiłek wypłaca pracodawca. Czy od takiego zasiłku należy pobrać podatek? Co w takiej sytuacji z kwotą wolną od podatku
Pobierz wzór formularza:
ZNp-7 - Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Wzór obowiązujący od 15 września 2023 r.
Obejrzyj szkolenie online: PIT-2 w 2024 roku – o czym informuje nas podatnik
Przeczytaj także:
PIT-2 i dodatek stażowy wypłacany podczas pobierania zasiłku chorobowego z ZUS
Dodatek stażowy a podstawa wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Rozwiązanie umowy o pracę po świadczeniu rehabilitacyjnym
Dowiedz się więcej na temat zmian podatkowych:
Poznaj zmiany w podatkach dochodowych i PCC od 1 stycznia 2024 roku – zestawienie
Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.: nowości w PIT i nie tylko
Zmiany w PIT 2023. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie
Nowy PIT-2 od 1 stycznia 2023 r. Czy pracownicy będą musieli ponownie go składać
Z komentarza eksperta Portalu FK dowiesz się:
Przeczytaj także:
Świadczenia z ZFŚS – co wchodzi do limitu zwolnienia z podatku PIT
Dodatkowe świadczenia dla pracowników z ZFŚS - czy podlegają PIT
Resort finansów przygotował przepisy, które wydłużają niektóre terminy podatkowe w związku ze stanem klęski żywiołowe. Chodzi m.in. o składanie deklaracji podatkowych i zapłatę zaliczki na podatek. Przepisy już weszły w życie. Poznaj szczegóły.
W związku z powodzią na części terytorium naszego kraju został wprowadzony stan klęski żywiołowej na obszarze dotkniętym jej skutkami. Podstawę prawną wydania rozporządzenia ministra finansów dotyczącego przedłużenia terminów na wykonanie obowiązków podatkowych stanowi art. 50 Ordynacji podatkowej.
Zgodnie z tym przepisem minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, przedłużać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, określając grupy podatników, którym przedłużono terminy, rodzaje czynności, których termin wykonania został przedłużony, oraz dzień upływu przedłużonego terminu.
Po przeczytaniu tekstu sprawdzisz:
Polecamy też:
0% stawka VAT na wsparcie powodzian - jakie warunki trzeba spełnić
Darowizna w księgach rachunkowych - kluczowe zasady i pułapki, których musisz unikać
Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą później opłacić składki ZUS
Wśród powszechnych świadczeń zapewnianych pracownikom są świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy często dofinansowują m.in. studia pracownika. Czy takie dofinansowanie korzysta ze zwolnienia z PIT? Poznaj aktualne stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.
Za przychody pracownika (m.in. ze stosunku pracy) uważa się nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, ale także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (zob. art. 12 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).
W przypadku przychodów ze stosunku pracy, przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Czy dokształcenie korzysta ze zwolnienia od PIT
Organy podatkowe przyjmują, że wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi przychód ze stosunku pracy (por. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 lipca 2022 r., 0114-KDIP3-2.4011.375.2017.2022.8.S.AC). Dotyczy to m.in. dofinansowania do studiów pracownika.
Nie oznacza to jednak, że pracodawca zawsze musi pobrać zaliczkę na podatek PIT od dofinansowania studiów pracownika.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jakie skutki w PIT wiążą się z przekazaniem przez pracodawcę dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i czy pracodawca jako płatnik ma obowiązki związane z poborem zaliczki na PIT od wartości tego dofinansowania.
Polecamy też:
Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów
Czy dojazdy na studia podyplomowe można zaliczyć do kosztów podatkowych
Dokształcanie pracowników – dokumentacja, rozliczenia składkowo-podatkowe
Z komentarza eksperta dowiesz się:
Przeczytaj więcej praktycznych informacji na temat rozliczania podatku PIT i składek ZUS:
Umowa zlecenia i umowa o pracę obywatela Ukrainy a składki ZUS i podatek PIT
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy a składki ZUS i podatek PIT
Praca zdalna za granicą a składki ZUS, podatek PIT i szkolenia BHP
Szczepienia na grypę dla pracowników – składki ZUS i podatek PIT
Resort finansów przygotował nowelizację, która reguluje ustawowo zmiany dotyczące rozliczania zaliczek na PIT zapisane wcześniej w rozporządzeniu z 7 stycznia br. Co w praktyce oznacza wydanie tej nowelizacji? Jakie jeszcze rozwiązania znalazły się w projekcie i co z zapowiadanymi zmianami w uldze dla klasy średniej? Dowiedz się więcej o nowelizacji Polskiego Ładu.
Polski Ład wymaga ciągłych poprawek i nowelizacji. Już po pierwszych niższych wypłatach w styczniu 2022 roku Ministerstwo Finansów wydało w pośpiechu rozporządzenie. Miało ono doprowadzić do tego, aby płatnicy wypłacali wynagrodzenia nie niższe niż w 2021 roku w ujęciu podatkowym. Wydane rozporządzenie zostały zakwestionowane przez niemal wszystkie środowiska zawodowe, w tym doradców podatkowych.
Nie minął nawet miesiąc a mamy już kolejną nowelizację Polskiego Ładu Polski ład. Czego zmiana dotyczy? Głównie aspektów, które poruszone były na ostatniej konferencji Premiera, jednakże wybiórczo, ponieważ wielu zapewnień w niej gwarantowanych w ustawie się nie znajduje.
Nowelizacja Polskiego Ładu : czy ustawa przedłuża rozporządzenie
W dniu 7 stycznia 2022 r. minister finansów wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Rozporządzenie ma zastosowanie, gdy miesięczne przychody, uzyskane przez podatnika za pośrednictwem płatnika nie przekroczą 12.800 zł. Przy czym limit ten stosuje się odrębnie dla każdego źródła przychodów.
Rozporządzenie dotyczy jedynie przychodów:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- jakie zmiany w zaliczkach wprowadziło rozporządzenie z 7 stycznia 2022 r.;
- jakie zmiany zakłada nowelizacja Polskiego Ładu;
- dlaczego przepisy rozporządzenia znalazły się w nowelizacji Polskiego Ładu;
- będziesz wiedział, jakie są praktyczne skutki wprowadzonych zmian. Pokazujemy konkretne wyliczenia na przykładach.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.