Dofinansowanie do studiów pracownika. Jakie obowiązki ma pracodawca jako płatnik PIT

Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Dodano: 2 lipca 2024
Dofinansowanie do studiów pracownika a PIT

Wśród powszechnych świadczeń zapewnianych pracownikom są świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Pracodawcy często dofinansowują m.in. studia pracownika. Czy takie dofinansowanie korzysta ze zwolnienia z PIT? Poznaj aktualne stanowisko skarbówki i sprawdź komentarz eksperta.

Za przychody pracownika (m.in. ze stosunku pracy)  uważa się nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, ale także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (zob. art. 12 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT).

W przypadku przychodów ze stosunku pracy,  przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).

Czy dokształcenie korzysta ze zwolnienia od PIT

Organy podatkowe przyjmują, że wartość świadczeń otrzymanych przez pracownika na dokształcanie i podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi przychód ze stosunku pracy (por. interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 lipca 2022 r., 0114-KDIP3-2.4011.375.2017.2022.8.S.AC).  Dotyczy to m.in. dofinansowania do studiów pracownika.

Nie oznacza to jednak, że pracodawca zawsze musi pobrać zaliczkę na podatek PIT od dofinansowania studiów pracownika.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jakie skutki w PIT wiążą się z przekazaniem przez pracodawcę dofinansowania na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i czy pracodawca jako płatnik ma obowiązki związane z poborem zaliczki na PIT od wartości tego dofinansowania.

Polecamy też:

Wydatki za studia podyplomowe przedsiębiorcy – czy można zaliczyć do kosztów

Czy dojazdy na studia podyplomowe można zaliczyć do kosztów podatkowych

Dokształcanie pracowników – dokumentacja, rozliczenia składkowo-podatkowe

Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Marcin Szymankiewicz

Autor: Marcin Szymankiewicz

Doradca podatkowy. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW i Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Specjalizujący się w tematyce podatku od towarów i usług. Doświadczenie zawodowe zdobywał w organach podatkowych oraz dziale podatkowym dużej firmy audytorskiej. Trener z zakresu prawa podatkowego. Autor i współautor publikacji (książki i artykuły) z zakresu prawa podatkowego. Wieloletni ekspert Portalu FK.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz