Szef, który zapewnia osobom zatrudnionym bezpłatny dowóz do miejsca pracy w ramach delegacji, nie odprowadza zaliczki na PIT od takiego świadczenia. A co, jeżeli pracownik parkuje prywatne auto pod domem i dojeżdża nim do firmy. Poznaj aktualne stanowisko organu podatkowego.
Realizacja obowiązków służbowych przez pracownika nie może generować dla tego pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy – tak wypowiedziała się Izba Skarbowa w Katowicach.
Zdaniem Sądu Najwyższego, jeżeli składka zdrowotna, przekracza kwotę zaliczki podatkowej powinna być obniżona do wysokości tej zaliczki – ale tylko obliczonej od wynagrodzenia za pracę lub innego przychodu oskładkowanego. Przeczytaj tekst i poznaj szczegóły.
Refundacja pieniężna wypłacana przez spółkę z tytułu używania przez pracowników prywatnych telefonów przy wykonywaniu obowiązków służbowych korzysta ze zwolnienia z PIT. Potwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi.
Organ podatkowy wyjaśnił, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.
Osobie zatrudnionej , która na urlop pojedzie samochodem firmowym trzeba wyliczyć przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Z kolei poniesionych podczas takiego wyjazdu wydatków na paliwo, czy opłaty za parking firma nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.
Przychodami za stosunku pracy są nie tylko pieniądze i środki pieniężne, ale również świadczenia otrzymane od pracodawcy, które mają charakter nieodpłatny. Niektóre rodzaje nieodpłatnych świadczeń zostały bezpośrednio wymienione w katalogu przychodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przykładowo świadczenia rzeczowe sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wartości 380 zł w roku (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: ustawa o PIT).
Objęcie ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej grupy osób, które w zawartej umowie nie zostały wskazane imiennie, przesądza o tym, że nie można przypisać im przychodu. Tym samym firma nie ma obowiązku odprowadzania zaliczek na PIT.
Podatnik zawarł umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla członków władz. Zakresem umowy ubezpieczenia OC został objęty wnioskodawca.Składka opłacana jest ryczałtowo, bez względu na liczbę osób objętych ubezpieczeniem.
Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy wartość składki stanowi dla osób objętych ubezpieczeniem przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.Podatnik uważał, że nie.
Pytanie do eksperta: Czy zawsze polisa, która nie wymienia ubezpieczonych z imienia i nazwiska, uchroni członków zarządu od przypisania im przychodu?
Osoby, które zdecydują się na założenie własnego biznesu przez 2 lata nie będą płacić zaliczki na PIT, a przez pół roku będą im przysługiwały wakacje ubezpieczeniowe – takie są najnowsze propozycje zmian w ustawach podatkowych i w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. Projekt w tej sprawie trafił już do Sejmu.
Nowe przepisy autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej skierowany jest do przedsiębiorców rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej. Proponowane rozwiązania mają zachęcić do zakładania firmy przez absolwentów, osoby bezrobotne oraz osoby w wieku „50+”.
Pracownikowi, który na urlop pojedzie samochodem firmowym trzeba wyliczyć przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Z kolei poniesionych podczas takiego wyjazdu wydatków na paliwo, czy opłaty za parking firma nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów.
Przychodami za stosunku pracy są nie tylko pieniądze i środki pieniężne, ale również świadczenia otrzymane od pracodawcy, które mają charakter nieodpłatny. Niektóre rodzaje nieodpłatnych świadczeń zostały bezpośrednio wymienione w katalogu przychodów zwolnionych od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej powstanie dopiero w dacie powstania przychodu, którą jest dzień wypłaty dywidendy – orzekł siedmioosobowy skład NSA w uchwale z 20 maja 2013 r.
Z punktu widzenia podatników, pewne rozczarowanie może budzić to, że NSA nie wyjaśnił wszystkich wątpliwości, związanych z opodatkowaniem PIT akcjonariuszy spółki komandytowo-akcyjnej - ocenia Monika Ławnicka, doradca podatkowy, manager w Accreo. Sąd nie odniósł się m.in. do kwestii traktowania zaliczek na dywidendy, czy możliwości potrącania jakichkolwiek kosztów związanych z przychodem z dywidendy z SKA – dodaje ekspert.
Zaliczkę za listopad należy zapłacić do 20 grudnia 2012 r., natomiast zaliczkę za ostatni miesiąc bądź kwartał 2012 r. - do 21 stycznia 2013 r. (20 stycznia 2013 r. przypada w niedzielę). Zmiana ta nie dotyczy jednak wszystkich podatników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip