W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., sygn. akt SK 16/06 pracodawca, który nie wliczał do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego składników wynagrodzenia, co do których przepisy płacowe wprost nie stanowiły, że przysługują one pracownikowi także za okres choroby, a od których były potrącane składki na ubezpieczenie chorobowe i pracodawca nie jest w stanie udokumentować ich wypłaty za okres choroby, powinien na wniosek pracownika ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku w celu uwzględniania tych składników. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jak płatnik składek powinien rozliczyć kwotę wyrównania zasiłku w dokumentach rozliczeniowych oraz czy ma obowiązek sporządzenia korekty dokumentów, w których zostały rozliczony zaniżony zasiłek.
Pytanie: Pracownik uległ wypadkowi w pracy. Przedstawił zwolnienie lekarskie od 30 czerwca 2008 r. do 10 lipca 2008 r. Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony z wynagrodzeniem brutto 2.400 zł. Czy zwolnienie trzeba złożyć w ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Ilu miesięczną odprawę emerytalną należy wypłacić pracownikowi, który zatrudniony jest w placówce samorządowej na 1/2 etatu od 1 marca 2007 r.? Wiek emerytalny, czyli 55 lat, upłynie mu 11 września 2008 r. Czy wielkość odprawy emerytalnej zależna jest od poprzednich okresów zatrudnienia u innych pracodawców?
Pytanie: Jesteśmy firmą produkcyjną, nasz grafik wygląda następująco: są 4 zmiany pracujące po 12 h bez względu na święta i niedziele. Produkcja trwa 24 h na dobę. Jedna zmiana przychodzi na dzień na 12 h, nastepnie kolejnego dnia przychodzi na noc na 12 h. Zmiana ta po nocy ma 2 dni wolnego. Każda zmiana pracuje w systemie równoważnym. W miesiącu zdarza się, że zmiana przekracza dobową normę o 8 h (12 h × 4 zmiany w tygodniu), w takiej sytuacji płacimy 100% dodatek do wynagrodzenia za pracę, pomimo tego, że w następnym tygodniu zmiana ta ma do przepracowania 36 h. Do tego płacimy dodatek w wysokości 20% za noce (między godz. od 22.00 a 6.00 rano) oraz dodatek za przepracowane godziny nadliczbowe w wysokości 50%. Czy postępujemy prawidłowo? Czy za sobotę pracownikowi należy się oprócz dnia wolnego dodatek w wysokości 100% do wynagrodzenia? Jak wygląda wynagrodzenie za niedziele? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jakie składniki wynagrodzenia pracownika wchodzą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lub wynagrodzenia za urlop? Czy można do ww. podstawy nie ujmować premii uznaniowej, jeśli jest to zawarte w regulaminie pracy? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę. Wypłaca pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu części kosztów związanych z kształceniem w formach pozaszkolnych. Od wypłaconej kwoty nalicza i odprowadza podatek dochodowy. Czy od tego świadczenia należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Zatrudniamy pracownika na umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu z miesięcznym wynagrodzeniem 900 zł. Czy należy za tego pracownika liczyć składki na Fundusz Pracy, czy też nie? Proszę podać podstawę prawną, gdyż mam wątpliwości. Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Czy przy potrąceniach komorniczych i alimentacyjnych z wynagrodzenia chorobowego obowiązują takie same zasady (limity potrąceń), jak przy normalnym wynagrodzeniu? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip