W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 30. dnia od wykonania usługi. Zasadnicza różnica polega natomiast na tym, że od 1 stycznia 2014 r. to usługodawca będzie mógł decydować o powstaniu obowiązku podatkowego.
Chociaż od 1 stycznia 2014 r. moment wystawienia faktury nie będzie już podstawową zasadą determinującą powstanie obowiązku podatkowego, to w niektórych (choć znacznie rzadszych niż dotychczas) przypadkach (określonych w art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT) wciąż będzie decydował o tym, kiedy należy rozliczyć podatek. Sytuacja taka będzie miała miejsce m.in. w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych (art. 19a ust. 5 pkt 3a ustawy o VAT), dla których obowiązek podatkowy powstaje obecnie z momentem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia od wykonania usługi.
350 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w zakresie VAT
Sięgnij po Almanach VAT 2014!
Na skutek zwiększania się zatorów płatniczych w branży budowlanej nasilił się problem opóźnionych płatności - dokonywanych w kolejnych okresach sprawozdawczych. W związku z tym, że dla tego typu usług przewidziany jest szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, spowodowało to pewne zamieszanie w rozliczaniu tego podatku po obu stronach.
Obowiązek podatkowy od usług budowlanych lub budowlano-montażowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Ustawa o VAT wprawdzie nie reguluje, jak rozpoznać moment wykonania tych usług, ale dość powszechnie przyjmuje się w tym zakresie podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Więcej na temat usług budowlanych:
- Usługi budowlane jako transakcje unijne >>
- Kiedy wykazać eksport usługi budowlanej w deklaracji VAT?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.