Podatnik świadczy usługi budowlane. Czy usługi świadczone dla osób fizycznych udokumentowane fakturą i w całości zapłacone przelewem wlicza się do limitu do kasy fiskalnej? Co, jeśli część faktur będzie płatna gotówką? Czy wszystkie te usługi wlicza się do limitu 20.000 zł, czy tylko te gotówkowe? Jak jest bezpieczniej? Czy lepiej wszystkie faktury dla osób fizycznych mieć zapłacone bezgotówkowo?
Polska firma budowlana (podatnik nie zgłoszony do VAT) jest podwykonawcą dla innej polskiej firmy budowlanej (czynny podatnik VAT) wykonującej usługi budowlane dla firmy niemieckiej. Czy polski podwykonawca (nievatowiec) po przekroczeniu kwoty 200.000 zł obrotu musi zgłosić się do VAT w przypadku, gdy obrót powstał tylko na nieruchomości położnej w Niemczech, a faktury były wystawione do polskiego podwykonawcy pracującego na rzecz niemieckiej firmy? W przypadku obowiązku zgłoszenia do VAT jaką stawkę musi zastosować podwykonawca przy wystawianiu faktur dla drugiego polskiego podwykonawcy (czynny podatnik VAT) na nieruchomości w Niemczech?
PYTANIE : W 2019 r. firma produkcyjna rozliczała prowadzoną produkcję na kontachzespołu 4 i 5. Począwszy od 2020 r. firma już nie zajmuje się produkcją, ale świadczyprzede wszystkim usługi budowlane i ewidencja tych usług jest prowadzona tylkona kontach zespołu 4. Ale na 1 stycznia 2020 r. pozostały wyroby na koncie 601oraz saldo odchyleń na koncie 621. Jak powinno być to zaksięgowane i rozliczonew 2020 r., jeśli firma już nie księguje produkcji na kontach zespołu 4 i 5, a jedyniena kontach zespołu 4, w przypadku gdyby zdarzyła się w 2020 r. jakaś sprzedażwyprodukowanych w 2019 r. wyrobów?
2 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie nr C-224/18, w którym rozstrzygnął, jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego VAT w branży budowlanej. Co w praktyce oznacza wydany wyrok?
Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy dobrze ustalił stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2019 r. ZUS IWA złożył po raz drugi (za 2017 i 2018 r.): liczba ubezpieczonych w 2017 r. i 2018 r. wyniosła 12 osób, był zgłoszony cały rok na ubezpieczenie wypadkowe, jest wpisany do rejestru REGON, działalność jest prowadzona w tym roku. Przedsiębiorca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi budowlane (głównie montażowe i dekarskie). Na zaświadczeniu REGON jako przeważający rodzaj działalności jest: 4399Z – pozostałe specjalistyczne roboty budowlane gdzie indziej niesklasyfikowane. We wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jako przeważający rodzaj działalności jest: 41.20Z – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Natomiast w ZUS IWA umieścił jako rodzaj działalności wg PKD kod: 4120Z. Czy według tych przepisów prawidłowo określił stopę procentową jako: 1,47% w 2018 r. oraz taką samą w 2019 r.?
2 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie nr C-224/18, w którym rozstrzygnął, jaki jest moment powstania obowiązku podatkowego VAT w branży budowlanej. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip