Do 21 maja br. pracodawcy mają obowiązek zamieścić w umowach o pracę zawartych na czas określony odpowiedni zapis dotyczący nielimitowanego zatrudnienia. Dotyczy to nie tylko umów zawartych po 22 lutego 2016 r., ale również tych które trwały w tym dniu.
Przesuwanie pracowników w ramach grupy kapitałowej to sprytny, ale też niebezpieczny sposób na ominięcie wymogu zatrudnienia na czas nieokreślony. Nawet, jeżeli pracownik w dniu przejścia do innej spółki z grupy zgadza się na takie rozwiązanie, to zmiana podmiotu, który go zatrudnia, jest możliwa.
Od 22 lutego obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie 33 miesięcznego limitu trwania umów na czas określony. Duże firmy zastanawiają się jak je obejść. Czy są one skuteczne? Co na to sądy?
Nowy rok przyniesie nowe zasady zawierania umów o pracę na czas określony. Przepisy wejdą dopiero 22 lutego 2016 r., ale już teraz pracodawcy zastanawiają się, jak prawidłowo zawierać obecnie umowy na czas określony, aby zmieścić się w tych 33 miesiącach.
Od 22 lutego 2016 r.umowy terminowe będą zawierane z pracownikami na okres do 3 lat (3 miesiące umowy na okres próbny oraz 33 miesiące umowy na czas określony). Po upływie tego czasu umowy będą mogły być zawierane tylko na czas nieokreślony.
Nowy rok przyniesie zmiany w umowach o pracę. Jakiego rodzaju umowy o pracę zabraknie w nowym Kodeksie pracy? Na jaki okres będzie można zawrzeć umowy na czas określony? Kiedy będzie można wypowiedzieć umowę o pracę zawartą na czas określony. Poznaj komentarz eksperta w tej sprawie.
Przyszły rok przyniesie duże zmiany w umowach o pracę. Od 22 lutego 2016 r. wejdą bowiem w życie przepisy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220). Nowelizacja Kodeksu pracy dotyczy umów terminowych, ale nie tylko.
W dniu dzisiejszym Sejm zajmie się prezydenckim i rządowym projektem Kodeksu pracy. Pierwszy z nich przewiduje elastyczne rozwiązania dla rodziców i możliwość skorzystania z uprawnień rodzicielskich dla osób, które nie są zatrudnione na umowę o pracę. Drugi z kolei przewiduje 33 miesięczny limit w zawieraniu umów na czas określony i wprowadzenie takich samych okresów wypowiedzenia tych umów jak w przypadku umów na czas nieokreślony.
Resort pracy chce wprowadzić bardziej skuteczniejszy mechanizm, który ma przeciwdziałać nadużywaniu zawierania terminowych umów o pracę. Jednym ze sposobów jest ograniczenie okresu zawierania umów na czas określony. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony oraz łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy. Z kolei łączna liczba tych umów nie będzie mogła przekraczać trzech. Propozycjami zmian w Kodeksie pracy ma dzisiaj zająć się rząd.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip