Czy pracodawca, u którego wszyscy pracownicy złożyli rezygnację z PPK, ma jakieś obowiązki? Co jeżeli w firmie osoby pracują wyłącznie na podstawie umów zlecenia? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
PPK to atrakcyjny sposób oszczędzania na dodatkową emeryturę, który pozwala skorzystać z ulg podatkowych oraz środków pochodzących od pracodawcy i państwa (Funduszu Pracy). Sprawdź, co daje PPK dla pracownika i co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu.
Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę stanowią dla pracownika przychód, który powstaje w miesiącu, w którym wpłata do PPK faktycznie jest przekazywana do wybranej instytucji finansowej. Jak rozliczyć wpłaty do PPK i czy do podstawy PPK należy przyjąć również wartość bonów na święta (opodatkowane i ozusowane).
Kolejne firmy będą miały obowiązek przystąpić do PPK od 1 stycznia 2021 r. Czy już teraz przyjmować rezygnacje od osób zatrudnionych, które nie chcą przystąpić do pracowniczych planów kapitałowych, czy dopiero po nowym roku?
Termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez pracodawców z tzw. II i III fazy wdrożenia PPK upłynął 27 października br. Opóźnienie z zawarciem umowy o zarządzanie nie pozbawia tych podmiotów uprawnienia do wyboru instytucji finansowej.
Jako jedne z ostatnich, w IV etapie, PPK wprowadzą jednostki sektora finansów publicznych, bez względu na stan zatrudnienia. Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych obejmie ostatnią grupę podmiotów od 1 stycznia 2021 r. Jak przygotować się na wprowadzeni PPK w jednostkach?
27 października 2020 r. upływa ostateczny termin na zawarcie umów o zarządzanie PPK dla kolejnych kategorii podmiotów. Tym razem chodzi o firmy zatrudniające odpowiednio od 20 do 49 osób oraz od 50 do 249 pracowników.
Pracownicze Plany Kapitałowe są wdrażane etapami. Termin, w którym dany pracodawca zobowiązany jest do wprowadzenia PPK, jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych u tego pracodawcy. Kiedy firma, w której wszyscy pracownicy złożą rezygnację może nie tworzyć PPK?
W najbliższym czasie kolejne podmioty będą musiały dopełnić formalności związanych z PPK. Jak się do tego przygotować i czy pracodawca którego wszyscy pracownicy złożyli rezygnację z przystąpienia do PPK, musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
1 lipca 2020 r. jest ważną datą nie tylko dla pracodawców zatrudniających 20-49 osób według stanu na koniec ubiegłego roku, którzy od tego dnia zostaną objęci przepisami ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych, ale również dla tych podmiotów zatrudniających, które do tej pory korzystały ze zwolnienia od obowiązku tworzenia PPK.
Wśród nowych obowiązków nałożonych na pracodawców w ostatnim czasie są również te związane z wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Proces wprowadzania PPK przez zobligowane do tego podmioty został jednak zakłócony przez pandemię koronawirusa. Aby wesprzeć przedsiębiorców, rząd przygotował tzw. Tarczę Antykryzysową, która m.in. przesuwa terminy realizacji wspomnianego programu.
Pracownicze play emerytalne są nowym rozwiązaniem, które stwarza obywatelom możliwość długoterminowego oszczędzania na przyszłą emeryturę. Ich wprowadzenie ma wpływ na wiele różnych aspektów funkcjonowania zarówno samych pracowników, jak i zatrudniających ich podmiotów. Dotyczy to również kwestii podatkowych, ponieważ wraz z wejściem w życie wprowadzających tę instytucję regulacji, znowelizowane zostały także m.in. przepisy ustaw o PIT, CIT i VAT.
- jakie masz obowiązki w związku z PPK;
- jak prawidłowo rozliczać wydatki związane z PPK
- jakie są podatkowe skutki wprowadzenia PPK.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip