To czy od przyznanego pracownikowi dofinansowania do wypoczynku trzeba naliczyć wpłaty do PPK, zależy od tego, czy od tego świadczenia pracodawca zobowiązany jest odprowadzić składki do ZUS.
Środki w Pracowniczych Planach Kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdej chwili. Jeśli wycofa je przed ukończeniem 60 lat i nie złoży deklaracji rezygnacji, to na jego rachunek PPK będą wpływać nowe wpłaty. Poznaj wyjaśnienia eksperta PPK na ten temat.
Pracodawcy, którzy wdrożyli PPK, muszą poinformować osoby zatrudnione w wieku 55+ o możliwości przystąpienia do tego programu. Pracodawca informuje uczestników PPK m.in. o możliwości obniżenia wpłaty podstawowej oraz zadeklarowania wpłaty dodatkowej.
Zarówno pracodawca jak i pracownik mogą zdecydować o finansowaniu wpłat dodatkowych do PPK. Decyzja pracownika o finansowaniu wpłaty dodatkowej nie powoduje, że pracodawca także będzie zobowiązany do jej finansowania.
Pracodawcy, którzy mieli obowiązek zawrzeć dla swoich pracowników umowy o prowadzenie PPK do 10 maja i nie wykonali tego obowiązku, powinni zawrzeć te umowy jak najszybciej. Dopiero zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla pracownika powoduje, że staje się on uczestnikiem tego programu.
10. maja br. zakończył się ostatni, IV etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Tym samym, programem zostały objęte wszystkie podmioty zatrudniające, w tym jednostki sektora finansów publicznych.
10 maja mija termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK dla podmiotów, które nie były objęte wdrażaniem Pracowniczych Planów Kapitałowych we wcześniejszych etapach. Tego dnia zostanie zakończony ostatni, IV etap wprowadzania programu Pracowniczych Planów Kapitałowych.
W drugiej połowie kwietnia i w pierwszej połowie maja br. przypadają ważne z punktu widzenia niewielkich przedsiębiorstw oraz ich pracowników terminy, związane z realizacją obowiązków w zakresie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Zbliżają się terminy na wywiązanie się jednostek z obowiązków względem PPK. Jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do 26 marca 2021 r., zaś umowę o prowadzenie PPK najpóźniej trzeba zawrzeć do 10 kwietnia 2021 r. Kiedy u pracownika powstanie przychód z tytułu wpłaty na PPK finansowanej przez pracodawcę?
Jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie PPK najpóźniej do 26 marca 2021 r., zaś umowy o prowadzenie PPK najpóźniej do 10 kwietnia 2021 r. Jak powinna wyglądać lista płac z PPK? Zobacz na przykładzie ewidencję księgową PPK.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip