środki trwałe

Wycena aktywów i pasywów – metody

Wycena aktywów i pasywów – poznaj metody, aby prawidłowo sporządzić sprawozdanie

Aby prawidłowo przygotować sprawozdanie finansowe, musisz znać zasady wyceny aktywów i pasywów. Skorzystaj z praktycznego podsumowania metod. Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.

Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów celem przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego tj.:

 - wiarygodności (rzetelności) - przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.

- ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.

- indywidualnej wyceny - wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych

 - istotności - należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.

- kontynuacji działalności - należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.

Metody wyceny aktywów i pasywów zgodnie z ustawą o rachunkowości wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób przedstawiony w tabeli.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są metody wyceny aktywów i pasywów;
  • Jak wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów;
  • Czym jest cena nabycia;
  • Kiedy mamy do czynienia z trwałą utratą wartości;
  • Czym jest wartość godziwa.

Polecamy też:

Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń

  Wycofanie samochodu na cele prywatne. Poznaj konsekwencje w VAT

Wycofanie samochodu na cele prywatne. Poznaj konsekwencje w VAT

Dosyć często przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu i wprowadza auto do środków trwałych. Jakie skutki w VAT ma późniejsze wycofanie samochodu na użytek prywatny, a następnie przekazanie w darowiźnie członkowi rodziny. Sprawdźmy na przykładzie.

Problem: Podatnik rok temu wykupił samochód osobowy z leasingu operacyjnego za 30.000 zł netto. Samochód został wprowadzony do środków trwałych i był amortyzowany przez rok. Wartość samochodu przy zawieraniu leasingu wynosiła 220.000 zł brutto.

Podatnik chce wycofać samochód ze środków trwałych na cele prywatne, a następnie zamierza przekazać żonie w darowiźnie. Czy w takiej sytuacji podatnik będzie zobowiązany do zwrotu odliczonego VAT? Jeżeli tak, to jak ustalić wartość podatku do zwrotu do urzędu? Czy należy zwrócić cały VAT, który został odliczony od kosztów eksploatacyjnych tego samochodu, łącznie z VAT odliczonym z faktur dokumentujących raty leasingowe?