Aby prawidłowo przygotować sprawozdanie finansowe, musisz znać zasady wyceny aktywów i pasywów. Skorzystaj z praktycznego podsumowania metod. Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.
Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów celem przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego tj.:
- wiarygodności (rzetelności) - przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.
- ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.
- indywidualnej wyceny - wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych
- istotności - należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.
- kontynuacji działalności - należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.
Metody wyceny aktywów i pasywów zgodnie z ustawą o rachunkowości wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób przedstawiony w tabeli.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń
Dosyć często przedsiębiorca wykupuje samochód z leasingu i wprowadza auto do środków trwałych. Jakie skutki w VAT ma późniejsze wycofanie samochodu na użytek prywatny, a następnie przekazanie w darowiźnie członkowi rodziny. Sprawdźmy na przykładzie.
Problem: Podatnik rok temu wykupił samochód osobowy z leasingu operacyjnego za 30.000 zł netto. Samochód został wprowadzony do środków trwałych i był amortyzowany przez rok. Wartość samochodu przy zawieraniu leasingu wynosiła 220.000 zł brutto.
Podatnik chce wycofać samochód ze środków trwałych na cele prywatne, a następnie zamierza przekazać żonie w darowiźnie. Czy w takiej sytuacji podatnik będzie zobowiązany do zwrotu odliczonego VAT? Jeżeli tak, to jak ustalić wartość podatku do zwrotu do urzędu? Czy należy zwrócić cały VAT, który został odliczony od kosztów eksploatacyjnych tego samochodu, łącznie z VAT odliczonym z faktur dokumentujących raty leasingowe?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jakie są skutki w VAT przekazania na cele osobiste samochodu osobowego wykupionego z leasingu i zaliczonego do środków trwałych, a następnie darowanie auta żonie;
- czy trzeba korygować odliczony VAT;
- czy trzeba rozpoznać VAT należny.
Oglądaj szkolenie online:
Wykup samochodu z leasingu – sprawdź skutki podatkowe
Polecamy też:
Wykup samochodu z leasingu - sprawdź, jak rozliczyć
Październik i listopad to czas na inwentaryzację w tych jednostkach, w których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Aby prace inwentaryzacyjne mogły się rozpocząć, kierownik jednostki wydaje zarządzenie w sprawie inwentaryzacji.
Kierownik jednostki na podstawie przepisów instrukcji inwentaryzacyjnej (oraz przepisów ustawy o rachunkowości) każdorazowo wydaje zarządzenie, w którym powołuje komisję inwentaryzacyjną, zespoły spisowe, oraz precyzuje zakres i poszczególne czynności, które należy wykonać podczas przeprowadzania bieżącej inwentaryzacji.
Podczas webinarium dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.