W piątek Sejm przegłosował zmiany w składce zdrowotnej 2026. Po nowelizacji przedsiębiorcy zapłacą stałą składkę zdrowotną do określonego poziomu. Po przekroczeniu limitu, konieczne będzie zapłacenie dodatkowych kwot. Zgodnie z wyliczeniami Rządu na zmianach zyskają w szczególności ci przedsiębiorcy, którzy osiągają niskie i średnie dochody. Poznaj szczegóły zmian w składce zdrowotnej 2026.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
To już ostatni moment, aby pomóc swoim klientom w analizie dostępnych form opodatkowania i wybrać tę, która najlepiej odpowiada ich potrzebom finansowym. Na zmianę formy opodatkowania jest czas do 20 lutego. Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt czy karta podatkowa – każda z opcji oferuje unikalne korzyści, które mogą wpłynąć na rozwój działalności. Zapoznaj się z możliwościami i doradź klientom optymalną formę, aby zmaksymalizować ich zyski i usprawnić rozliczenia na nadchodzący rok. Sprawdź szczegóły i podejmij decyzję, która zrobi różnicę!
Korzyści z przeczytania tekstu:
Polecamy też:
Zmiana formy opodatkowania spółki – co ze składką zdrowotną
Oglądaj szkolenie:
To, w jakiej wysokości przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną, zależy od wybranej formy prowadzenia działalności. Skorzystaj z porównania wysokości składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy na ryczałcie, zasadach ogólnych, podatku liniowym i na karcie podatkowej. Upewnij się, kto i w jakiej wysokości może też odliczać w 2024 roku składkę zdrowotną.
Po przeczytaniu tekstu sprawdzisz:
Polecamy też szkolenie online:
Składka zdrowotna w 2024 roku. Ryczałt, liniówka, karta podatkowa
Skorzystaj z kalkulatorów:
Ryczałt przedsiębiorcy. Kalkulator Polskiego Ładu
Kalkulator Polskiego Ładu: Przedsiębiorca na podatku liniowym
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Kiedy podatnik może zaliczyć zapłaconą składkę do kosztów podatkowych w granicach ustawowego limitu.
Polecamy też:
Ryczałt a składka zdrowotna – kiedy zapłacić wyrównanie składki
Zaległe składki ZUS – kiedy zaliczyć do kosztów podatkowych
Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok – wyjaśnienia ZUS
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej przedsiębiorcy – instrukcja z przykładami
Polski Ład wprowadził duże zamieszanie w opodatkowaniu najmu prywatnego. W skutek zmiany skali podatkowej, podwyższenia kwoty wolnej od podatku od 1 stycznia 2022 roku do 30.000 zł, ustawodawca postanowił uniemożliwić podatnikom rozliczania najmu prywatnego skalą podatkową. Rok 2022 jest kluczowy, bowiem w wielu przypadkach można jeszcze w tym roku skorzystać z opodatkowania na zasadach obowiązujących w roku 2021. Dowiedz się więcej na temat opodatkowania najmu prywatnego.
Od wielu lat podatnicy toczyli spory z urzędami skarbowymi w całej Polsce, czy najem nieruchomości można kwalifikować do najmu prywatnego, czy jest to już przychód z działalności gospodarczej, niosący za sobą więcej obowiązków.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydawał również liczne interpretacje. Niestety były one na tyle niejednoznaczne, że podatnicy nie mieli pewności, czy dobrze klasyfikują źródło przychodów.
Uchwała NSA
W konsekwencji swoje stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale o sygn. akt II FPS 1/21:
„Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT chyba, że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej”.
W tym przypadku zostały rozwiane wszelkie wątpliwości. To na podatniku ciąży obowiązek zakwalifikowania przychodów do odpowiedniego źródła. Sąd wskazał, jaka przesłanka wskazuje na odpowiednie opodatkowanie.
Opodatkowanie nieruchomości prywatnych w 2022 roku i zmiany od 2023 roku
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
- jak rozliczyć najem nieruchomości - czy jest to przychów z działalności gospodarczej, czy najem prywatny;
- jak opodatkować najem prywatny w 2022 roku;
- jakie zmiany w opodatkowaniu najmu wprowadził Polski Ład;
- jak zmienić formę opodatkowania najmu prywatnego za 2022 rok.
- jakie zmiany nastąpiły w amortyzacji nieruchomości za sprawą Polskiego Ładu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.