Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W piątek Sejm przegłosował zmiany w składce zdrowotnej 2026. Po nowelizacji przedsiębiorcy zapłacą stałą składkę zdrowotną do określonego poziomu. Po przekroczeniu limitu, konieczne będzie zapłacenie dodatkowych kwot. Zgodnie z wyliczeniami Rządu na zmianach zyskają w szczególności ci przedsiębiorcy, którzy osiągają niskie i średnie dochody. Poznaj szczegóły zmian w składce zdrowotnej 2026.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Istotą planowanych rozwiązań jest wprowadzenie zmian w podstawie wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2026 r.
Ustawa wprowadza zmiany dla przedsiębiorców rozliczających podatek według skali progresywnej oraz w formie podatku liniowego od 1 stycznia 2026 r.
Zmiany zakładają wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej:
1) część zryczałtowana będzie obliczana od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę;
2) część urealniona będzie obliczana w przypadku osiągnięcia dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Po przekroczeniu tak ustalanego progu składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie dodatkowo 4,9% od dochodu stanowiącego nadwyżkę ponad proponowany próg.
W efekcie dla przedsiębiorców o wysokich dochodach, ponad półtorakrotność przeciętnego wynagrodzenia składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostanie powiązana z dochodem.
W przypadku przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie zryczałtowanej. Analogicznie jak w sytuacji przedsiębiorców rozliczających podatek według skali progresywnej oraz w formie podatku liniowego proponuje składka zdrowotna będzie obejmowała część zryczałtowaną i część urealnioną, z tym że ta druga część będzie obliczana dopiero, gdy przychód z działalność gospodarczej przekroczy 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Po przekroczeniu tak ustalonego progu składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie dodatkowo 3,5% od przychodu z działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o ryczałcie, stanowiącego nadwyżkę ponad ten próg.
Dla osób stosujących opodatkowanie w formie karty podatkowej proponowana jest niższa zryczałtowana składka zdrowotna wynosząca 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Osoby współpracujące z przedsiębiorcami również zapłacą stałą składkę zdrowotną wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia.
Projekt ustawy obejmuje również zmiany ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie. Zmiany te są elementem reformy systemu składki na ubezpieczenie zdrowotne i polegają na likwidacji możliwości rozliczenia w podatku dochodowym (zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów lub odliczenia od dochodu/przychodu/podatku) części zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej: 19% podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.
ZMIANY W SKŁADCE ZDROWOTNEJ 2026 |
||
Forma opodatkowania |
Składka zdrowotna |
Szczegóły rozwiązania |
|
Stała składka zdrowotna, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. |
|
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych |
Stała niska składka zdrowotna, wynosząca 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia |
Rozwiązanie będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia. |
Karta podatkowa |
Stała składka zdrowotna, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. |
Według szacunków rządu:
Źródło: www.sejm.gov.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.