Sprawdź, co się zmieni w prawie pracy, ubezpieczeniach oraz w PIT. Skorzystaj z praktycznego zestawienia.
Zmiany w PIT, które obniżyły z 18 do 17% stawkę PIT i podwyższyły pracownicze koszty uzyskania przychodów obowiązują od października br. W praktyce nowe przepisy wprowadzają sporo niejasności.
Od 1 października br. obowiązuję nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje dwie najważniejsze dla podatników zmiany mające na celu zmniejszenie obciążeń fiskalnych: dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie stawki podatku z 18 na 17%. Zobacz, na przykładach, jak stosować nowe przepisy.
Już tylko na podpis prezydenta czekają zmiany w PIT, które obniżają z 18 do 17 % stawkę PIT. Wypadkową okresu obowiązywania stawki 18% oraz stawki 17% – w odniesieniu do dochodów dotyczących całego roku 2019 – jest stawka 17,75%.
Dwukrotne podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz obniżenie stawki podatku z tabeli skali z 18 na 17% pozwoli zwiększyć zarobki bez podnoszenia pensji brutto.
W rocznych zeznaniach podatnicy skorzystają z kwoty zmniejszającej podatek w wysokości 556,02 zł w skali roku. Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o PIT. Skorzystaj z przykładów.
Uchwalona w ekspresowym tempie ustawa o zmianie PIT, CIT i Ordynacji podatkowej wprowadza zmianę zasad naliczania kwoty zmniejszającej podatek. Wczoraj ustawa została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Sprawdź więcej.
Rodzice, którzy w ubiegłym roku samotnie wychowali dzieci mają prawo do preferencyjnego opodatkowania dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. na skali podatkowej. Wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu PIT wylicza się w takim przypadku jako podwójną wartość podatku obliczonego od połowy uzyskanych dochodów. Przeczytaj wywiad z ekspertem i poznaj szczegóły.
Żona po śmierci męża nie może kontynuować opodatkowania najmu prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, który wybrali jako wspólną formę opodatkowania. Od dnia zgonu do końca roku najem będzie opodatkowany według skali PIT.
Spadkobierca nie może skorzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie złożonego przez zmarłego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip